reklamı kapat

POPÜLER

Bir dünya rekoru! 125cc’lik motorla tek tekerlek üzerinde 500 kilometre [Video]

05 Mayıs 2017

Japonya’nın en ünlü gösteri motosikletçilerinden olan Masaru Abe’nin kırdığı bu rekor uzun bir süre tazeliğini koruyacak gibi gözüküyor.

Dünya rekoru denemelerin sonucunda kırılan her değer insanoğlunun sınırlarının da ne derece geniş olduğunu bir kez anlamamıza vesile oluyor. İlk haftasını geride bırakmaya hazırlandığımız Mayıs ayında karşımıza çıkan ilk rekor bir motosiklet üzerinde kırıldı. Yakın dönemde Dodge Challenger SRT Demon ile birlikte otomobil sınıfında kırılan Wheelie rekoru bir motosiklet ustası tarafından yeni bir sınıra çekildi. Japonya’da “Wheelie King” olarak bilinen 33 yaşındaki Masaru Abe‘nin kırdığı rekor bir motosiklet üzerine tek tekerlek üzerinde yapılan en uzun seyahat oldu.


Son olarak 25 yıl önce 330 kilometreyle kırılan bu rekor Masaru Abe’nin denemesinin ardından tarihe karıştı. 125cc’lik Yamaha Jog scooterıyla rekoru altüst den Abe’nin rekoru toplamda 13 saat süren bir sürüşle tamamlanabildi. Pist içerisinde yapılan projede motoru ortalama 40 km/s hızla tek tekerlek üzerinde süren Abe bu sürenin sonunda önceki rekorun üzerine 170 kilometre daha koyarak çıtay 500 kilometreye yerleştirdi. Rekorun ardından açıklamalarda bulunan Abe; “Bu zamana kadar hissettiğim en acı verici sürüşüm oldu. Acıdan çaresiz kalan kollarımda yer yer hissetme yeteneğinimi bile kaybettim. Süreç boyunca susuz kaldım ve böyle birşeyi hayatımda hiç deneyimlememiştim.” diyerek rekorun yanında vücut sınırlarının da genişlediğini ifade etti.

VİDEO

YORUMLAR