reklamı kapat

POPÜLER

Amerikan “muscle” tarihinin en hızlı otomobiliyle tanışın : 2018 Dodge Challenger SRT Demon [Video]

Dodge tarihinin en özel otomobillerinden biri olan Challenger SRT Demon, rekorları alt üst eden teknik değerleriyle resmi olarak tanıtıldı.

Dedikodular, adım adım verilen resmi ipuçları ve dört aylık bir süreç. Dodge’un 1971 yılının ardından “şeytan” rozetini tekrar canlandırdığı Challenger SRT Demon nihayet resmi tanıtım etkinliğiyle karşımıza çıktı. Uzun bir bekleyişin ardından beklentiletin tavan yaptığı yeni nesil Demon, teknik değerleriyle bu beklentileri fazlasıyla karşılar şekilde bizleri selamladı. 0-96 derecesiyle bu alanda dünyanın en seri otomobili rozetini de takan araç muscle car en hızlı otomobili olmakla birlikte son yıllardaki en iddialı otomobillerden biri olarak tarihe geçecek gibi gözüküyor.

“Şeytan detaylarda gizlidir”

Challenger SRT Hellcat’in üzerine geliştirilen Demon’ı özel kılan şeylerden birisi de detayları. Dodge’un modelde yaptığı değişimlere baktığımız zaman şeytan logosunu yüzümüzde anlamsız bir gülümseme yaratan can alıcı yerlere konumlandırdığını görüyoruz. Dış tasarımda Hellcat’in izlerini taşıyan modelde bu taraftan bakıldığında en bariz fark kaputtaki hava girişinin büyüklüğü olarak gözümüze çarpıyor. Dodge, şeytan logosuna motor bloğunun üstü ve aracın gövdesinin yanı sıra farlarda dahi yer vererek araca ne kadar özen gösterdiğini bizlere bir kez daha kanıtlıyor. Günlük konuşmalarımızda önem önemini vurgulamak için sık sık kullandığımız “şeytan detaylarda gizlidir” sözünün bir gün karşımızda göreceğimizi kim tahmin edebilirdi?

Her şeyiyle bir “en”: Performans

Tasarımı Hellcat üzerine geliştirildiği için Demon ile ilgili en çok merak edilen nokta teknik değerleri tarafındaydı. Toplamda 707 beygir güç üreten 6.2 litrelik V8 Hellcat motoruyla birlikte geleceğini de bildiğimiz model Dodge cephesi için de bu motorun sınırlarının ne kadar esnetilebildiğinin kanıtı olacaktı ve nitekim öyle oldu. 840 beygir güç ve 1043 Nm tork değerleriyle birlikte gelen Demon modeli bu şeytani değerlerini neye mi borçlu? 97 yeni parça!

Dodge ekibinin böyle bir gücü elde etmek adına motor üzerinde yaptığı değişimlere baktığımızda öncelikle süperşarj basıncının artırıldığı sonucuyla karşılaşıyoruz. Bunun yanında piston, valf, ve rotları tamamen yenilendiğini gördüğümüz araca dahil edilen tüm parçalar özellikle ağırlık kazanımı sağlayacak şekilde tercih edilmiş ve bu sayede araç Hellcat’ten 90,7 kilogram daha hafif hale gelmiş. Bu ağırlık kazanımının sağlanması için ön yolcu koltuğunun, arka koltukların, 16 adet hoparlörün tamamen araçtan çıkartıldığını, fren kaliperlerinin alüminyumdan yapıldığını ve özel drag lastiklerini de belirtmek gerekiyor elbette.


0-96 derecesiyle dünyanın en iyisi olan aracın teknik değerleri kadar zaman değerleri de önemli. Sekiz ileri otomatik şanzımanıyla 0’dan 96’ya 2,3 saniyede çıkabilen Challenger SRT Demon çeyrek mil yani 400 metrelik mesafeyi 9,65 saniyede 225 km/s hızla geride bırakmayı başarmış. Maksimum sürat değeri elektronik olarak 270‘te sınırlandırılan araç aynı zamanda kalkış anındaki 1.8G‘lik kuvvetiyle bu alanda da bir dünya rekoruyla birlikte geliyor. Aracın elde ettiği bir diğer rekorsa kalkış sırasındaki iki teker derecesi. Kalkış sırasındaki ivmelenmesiyle 0,89 metre iki teker üzerinde giden Demon bu alanda da dünyanın en iyisi. New York Otomobil Fuarı kapsamında meraklılarıyla buluşacak olan Challenger SRT Demon bu yaz 3.000 adet Amerika 300 adet Kanada için olmak üzere satışa sunulacak. Şeytanın fiyatıysa henüz açıklanmadı.

VİDEO