reklamı kapat

POPÜLER

WD Digital

WD’den dizüstü bilgisayarları şarj edebilen USB-C sürücü

Western Digital, USB-C bağlantısına sahip yeni sürücüsünün duyurusunu gerçekleştirdi. G-Technology ailesinin yeni üyesi olma özelliğini taşıyan sürücü USB-C G-Drive, 4, 8 ve 10 TB olmak üzere üç farklı depolama seçeneği ile geliyor. Yüksek kapasiteye ihtiyaç duyanlarlara yönelik geliştirilen sürücünün en dikkat çeken özelliği ise dizüstü bilgisayarları şarj etmesi.

Apple’ın USC-C bağlantısına destek veren MacBook ve MacBook Pro dizüstü bilgisiyarları şarj edebilen sürücünün 45 watta kadar USB gücünü sağladığı söyleniyor. Kutudan çıktığında Mac ile uyumlu olacak şekilde biçimlendirilen G-Drive’ın Windows bilgisayarlarla çalışabilmesi için hızlı bir şekilde yeniden biçimlendirilmesi gerekiyor. 5.400 RPM dönüş hızına sahip olan sürücü, 195 MB/s transfer hızına ulaşabiliyor. USB-C kablosu haricinde kutu içeriğinde USB-A kablosu da yer alıyor. Sürücü Thunderbolt 3, USB 3.1, USB 3.0 ve USB 2.0 bağlantılarına destek veriyor. Mac haricinde Windows bilgisayarlarla da uyumlu şekilde çalışan sürücünün alüminyumdan üretilen gövdesinin hem şık bir görünüm sunduğunu hem de darbelere karşı dayanıklı olduğunu belirtelim.

Bu yılın ikinci çeyreğinde piyasadaki yerini alacak G-Drive’ın 4 TB’lık versiyonu 200 dolardan, 8 TB’lık versiyonu 350 dolardan, 10 TB’lık versiyonu ise 500 dolardan satışa sunulacak. Western Digital’ın yüksek kapasiteleriyle göze çarpan USB-C bağlantısına sahip yeni sürücülerinin 3 yıl garanti süresiyle geldiğini de söyleyelim.