reklamı kapat

POPÜLER

Winamp

Bir efsane yeniden doğuyor; yeni nesil Winamp geliyor

1997 ve 2013 yılları arasında geliştirilen efsane müzik çalar Winamp, tarihin tozlu raflarında bırakılmayacak bir yazılım olacak.

Winamp, bir zamanlar her bilgisayarın olmazsa olmazı arasında yer alıyordu. Yeni bir Windows bilgisayar alındığı zaman içerisine kurulan ilk yazılımlar arasında WinZip ile Winamp başı çekerdi. Winamp’ın tasarımını değiştiren binlerce tema bulunuyordu ve zamanında bu gerçekten çok büyük bir olaydı.

Yıllarca hayatımızda kalan ancak Spotify gibi çevrimiçi müzik servisleri sonrasında tarihe karışan efsane uygulama yeniden hayat ışığı gösterdi. Buradan ulaşabileceğiniz resmî sitesi yenilenen servis, gerçek anlamda geleceğe taşınacak.

Sitede “çok büyük bir şey geliyor” diyen Winamp’ın sahibi Radionomy ya da Shoutcast, “yeni jenerasyon için bir Winamp hazırlıyoruz” açıklamasını da yapıyor. Peki tam olarak ne geliyor?

Artık çok anlamı olmadığından yeni Winamp’ın sadece standart bir medya oynatıcı olarak kalması hiç olası değil. Firma burada Spotify gibi çevrimiçi bir müzik servisi kullanıma sunacak ve burada Winamp’ın efsane marka / isim değerinden yararlanacak gibi görünüyor.

İçerik / müzik üreticilere yeni Winamp üzerinden ciddi bir gelir kapısı açmak istediklerini aktaran firma, yeni dönem sonrasında ikonik yazılımı elbette rafa kaldırmayacak. Hatta isteyenler için direkt olarak buradan yazılımın 5.8 sürümünü elde edilebiliyor. Bu arada ne kadar doğru bilinmiyor ancak şu an 80 milyon aktif Winamp kullanıcısının olduğu da aktarılıyor ve bu dikkat çekmeyi başarıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni nesil Winamp büyük merak uyandırdı

Bu yeni sürümü herkesten önce denemek isterseniz, firmanın buradan başvuru almaya başladığı beta programına dahil olabilirsiniz. Beta çıktığı zaman firma e-posta ile gerekli bildirimlerin yapılacağını belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Epic Games tarafından gösterilen göz alıcı sistem