reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome

Chrome tarayıcında site verilerini yönetmek kolaylaşıyor

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcısı Google Chrome için faydalı bir özelliğin daha yakında geleceği ortaya çıkmış durumda.

Kullanıcı kitlesini sürekli olarak büyüten popüler tarayıcı Google Chrome, artık oldukça gelişmiş durumda. Ancak hep söylediğimiz gibi buna rağmen bazı eksikler yer alıyor. Örneğin bunlardan birisi de ekran görüntüsü aracı. Geçtiğimiz hafta ortaya çıktığı kadarıyla bu eksik yakında kapatılıyor.

Buna ek olarak 97. sürüm için hazırlanan beta sürümüne güzel bir imkân daha geldi. Tarayıcının gizlilik ve güvenlik bölümün içinde bir değişikliğe giden firma, son sürüm ile kullanıcıların siteler tarafından kaydedilen tüm verileri (Çerezler dahil) eskiye oranla daha rahat yönetmesine imkân tanımaya başladı.

Aşağıda görebileceğiniz yeni arayüzde her sitenin verileri bir araya getiriliyor ve böylelikle bir internet sitesi tarafından kaydedilen spesifik veriler eskiye oranla çok daha rahat şekilde yönetilebiliyor, bir soruna karşı rahatlıkla silinebiliyor.

Google yeni yapının daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunacağını belirtiyor. Buna ek olarak 97. sürüm ile WebTransport API desteği de geliyor.

İlk fotoğraf mevcut, ikinci fotoğraf yeni arayüz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Chrome daha önce de önemli yenilikler kazandı

Giriş yaptığı hemen her platformda liderliği bırakmayan Chrome için gelen 95. sürüm, “chrome://flags/” altında aktif edilebilen “Grubu Kaydet” özelliğini herkes için kullanıma sunuyor. Bu sayede grupladığınız birden fazla sekme, bir yer imi gibi kayıt altına alınabiliyor. Bu sayede bir sekme grubunu daha sonra tek tuşla açabiliyorsunuz.

Yeni sürümde ayrıca WebAuthn üzerine kurulan yeni bir alışveriş odaklı güvenlik altyapısı kullanıma sunuluyor. “Secure Payment Confirmation” olarak geçen özellik, Chrome merkezli ödemelerin güvenliğini artırmayı hedefliyor ancak hem ticaret platformu hem de bankalar tarafından desteklenmesi gerekiyor.

Progressive Web Apps yani PWA’lar (İnternet sitelerini uygulama haline getirme altyapısı) için de yeni geliştirmeler getiren ve onları gerçek bir uygulama haline bir adım daha yaklaştıran tarayıcı, sürekli olarak gelişmeye devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Microsoft’un oyun tarafına özel kulaklığı