reklamı kapat

POPÜLER

EdisonFuture EF1-T

Tesla Cybertruck’ı akla getiren EdisonFuture EF1-T ve EF1-V ile tanışın

Son dönemde karşımıza çıkan en garip araçlardan Tesla Cybertruck’ı akla getiren EdisonFuture EF1-T ve EF1-V tanıtıldı.

Los Angeles Auto Show kapsamında görücüye çıkarılan EdisonFuture imzalı tamamen elektrikli araçlardan EF1-T, direkt olarak Tesla Cybertruck gibi pick-up formunda. EF1-V ise benzer gövdede yük taşımaya odaklanmış.

Tasarımsal olarak Tesla Cybertruck’ı akla getiren ancak yuvarlatılmış hatlarıyla daha modern duran elektrikli geleceğin araçları, fotoğraflarda da görebileceğiniz üzere gerçekten çok büyük gövdeler üzerine kuruluyorlar.

Yaşam alanları ve kokpitleri geleceğe uygun olarak modern hazırlanan ve birçok ekran ile donatılan EF1-T ve EF1-V, büyük olduklarından ön tarafta yan yana üç kişi taşıyabiliyor. Modellerin henüz tüm detayları elimizde değil. Ancak sınırlı sayıdaki açıklamaya göre EF1-T modelinin tek motorlu versiyonu 0’dan 100 km/s hıza 6,5 saniyede çıkabiliyor ve 483 km menzil sunuyor. Bu aracın 3 tondan fazla çekme kapasitesi bulunuyor.

EF1-T modelinin çift motorlu versiyonu ise 0’dan 100 km/s hıza 4,5 saniyede çıkabiliyor ve daha büyük piliyle 612 km menzil sunuyor. Bu aracın 4 tondan fazla çekme kapasitesi bulunuyor. Bu yeterli gelmeyenlere bir de üç motorlu versiyon bulunuyor. Bu en güçlü versiyon üç motorla 0’dan 100 km/s hıza 3,9 saniyede çıkabiliyor ve daha da büyük piliyle 724 km menzil sunuyor. Bu aracın 5 ton kadar çekme kapasitesi bulunuyor.

Tek ve çift motorlu EF1-T ile aynı teknik detayları kargo odaklı EF1-V de paylaşıyor. Bu modelin tek farkı arkasının direkt olarak yük taşımaya özel olarak hazırlanmış olması oluyor. Araçların henüz fiyatları ve çıkış tarihleri ise net olarak açıklanmış değil.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

EdisonFuture önce Tesla Roadster ve Tesla Cybertruck için tarih gelmişti

Daha önce 2022’de yollara çıkacağı düşünülen yeni Tesla Roadster, artık kesin olarak Elon Musk tarafından yapılan açıklama üzerinden 2023 yılına kaldı. Hatta Musk hatırlarsınız daha önce 2023 için bile kesin konuşmamıştı.

Eğer 2021’de yaşan stok / tedarik sorunları 2022’de de devam ederse, 2017’de lanse edilen yeni Roadster modeli 2024 yılına da kalabilir denildi.

Bu arada elektrikli pick-up Tesla Cybertruck da resmi olarak 2023 yılına kalmış durumda. Elon Musk net olarak aracın 2023 yılında üretime alınacağını aktarıyor.

Hepsine ek olarak Tesla’nın Semi isimli elektrikli kamyonu da henüz üretime girebilmiş değil. Firma şu an odağını Model 3, Model S ve Model Y gibi araçlara veriyor. Ancak üretimi artırmak adına fabrika yatırımları sürüyor.

İlgili Video