reklamı kapat

POPÜLER

Porsche imzalı elektrikli bisiklet

Porsche, elektrikli bisiklet tarafında yeni bir yatırımda bulundu

Porsche, Taycan Cross Turismo ile beraber iki elektrikli bisiklet tanıtmış ve alanda iddialı olacağını göstermişti. Şimdi yeni bir yatırım geldi.

Advertisement

Elektrikli otomobil pazarında Taycan ile gerçekten büyük ses getiren Porsche, elektrikli bisiklet tarafını da unutmamış ve geçtiğimiz aylarda güzel bir adım atmıştı. Firmanın bisiklet pazarına dahil ettiği iki seçeneği de ilk olarak gerçekten çok modern görünüyordu.

Bu alanda ciddi bir gelecek gören firma ortaya çıktığı kadarıyla üst seviye elektrikli bisikletlere imza atan Greyp Bikes’ın en büyük hissedarı halini aldı. Bu şirkette daha önce de hissesi bulunan Porsche, bu konuda payını artırmış oldu.

Hırvatistan merkezli Greyp Bikes’ın geleceğini garanti altına alan firma, açıklamaya göre bu yatırımı başka bir firmanın Greyp Bikes’ın kontrolünü ele geçirme riskini almamak için attı. Firmaya yönelik böyle bir teklifin geldiği bildirildi.

Greyp Bikes firmasının orijinal kurucularından birisi Rimac CEO Mate Rimac ve Porsche’nin Rimac’a da yatırımı bulunuyor. Mate Rimac’ın da Greyp Bikes’ta hisse sahibi olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche imzalı mevcut elektrikli bisiklet modelleri için tüm bilinmesi gerekenler

eBike Sport ve eBike Cross isimlerine sahip bisikletler, hatırlamak adına tam süspansiyon sistemlerine sahipler ve karbon fiber gövdeler üzerine kuruluyorlar.

Modeller firmanın yaptığı yeni duyuru ile de kesinleştiği üzere teknik olarak Porsche’nin geliştirdiği bir aktarım / motor altyapısı kullanmıyor. Hatta bisikletlerin arkasında teknik olarak Almanya merkezli bisiklet üreticisi Rotwild yer alıyor.

eBike Sport ve eBike Cross kalbinde 2,6 kg ağırlığı bulunan Shimano EP8 elektrik motoru taşıyor ve bu motor tam 85 Nm tork getiriyor.

Yeni teknik verilere göre beyaz renkli eBike Sport modelinde 125 km menzil getiren 630W pil paketi bulunuyor. Siyah renkli eBike Cross modelinde ise 100 km menzil getiren 504Wh pil paketi yer alıyor.

eBike Sport modelini normal yola, eBike Cross modelini ise araziye özelleştiren dev üretici, bisikletlerde yine Shimano imzalı vites sistemleri kullanıyor.

Maksimum hızları yasal sınırlar çerçevesinde 25 km/s olan bisikletler, genel olarak çok ses getiriyor.

Bisikletler çok da sürpriz olmayacağı üzere ucuz değiller. Hatta yeni fiyatlar açıklanan ilk fiyatlardan biraz daha yüksek seviyede yer alıyor.

Kişilerin Avrupa’da eBike Sport için tam 9.900 euro, eBike Cross içinse 7.900 euro vermesi gerekiyor. İki bisiklet de fiyatlardan anlaşılabileceği üzere firmanın otomobilleri gibi çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor.

İlginizi Çekebilir

DJI’ın ilk yarış drone’u ile tanışın