reklamı kapat

POPÜLER

Biyometrik ses analiziyle ‘sesli imza’

 - Güncelleme: 13 Şubat 2009 18:14

Telefonla hizmet veren servislerin güvenlik uygulamalarına bir yenisi daha eklendi. Vodafone’un sunduğu ‘Sesli İmza‘ uygulaması, abonelere çağrı merkezini aradıklarında daha hızlı ve güvenli işlem yapma imkanı sunuyor. Aboneyi biyometrik ses analiziyle tanıyan ve parmak izinden daha güvenli olduğu vurgulanan Sesli İmza uygulaması, Vodafone Grubu içinde ilk olarak Türkiye’de hayata geçirildi.
Vodafone Türkiye’den yapılan açıklamaya göre, insan sesi, parmak izi ve retinada olduğu gibi sadece kişiye özel ve taklit edilemiyor. Bu doğrultuda geliştirilen Sesli İmza uygulaması, çağrı merkezini arayan abonenin biyometrik ses analizini yaparak aboneyi sesinden tanıyor. Uygulama sayesinde aboneler, doğum yeri, doğum tarihi, tarife bilgisi gibi veri doğrulama adımlarından atlayarak daha hızlı ve güvenli biçimde işlem yapabiliyor.

KAYIT SİSTEMİ
Sesli imza oluşturmak isteyen abonelerin Vodafone Müşteri Hizmetleri’ni aramaları ve seslerini tanıtmak için “Vodafone’da benim sesim, benim şifrem” cümlesini söylemeleri yeterli. Bu işlemden sonra abone çağrı merkezini aradığında, sistem abonenin sesli imzası olduğunu anlayarak “Vodafone’da benim sesim, benim şifrem” cümlesini söylemesini istiyor. Sistem, abonenin sesinin biyometrik analizini yaparak bir saniyeden kısa sürede kimliğini doğruluyor. Bireysel ve kurumsal tüm abonelerin ücretsiz olarak yararlanabildiği Sesli İmza, bir hattı birden fazla kişinin kullanması durumunda her kullanıcıya ayrı ayrı tanımlanabiliyor.

İLGİLİ HABERLER