reklamı kapat

POPÜLER

BlackBerry Bold 9900 incelemesi

BlackBerry’nin üreticisi RIM, son bir yıl içinde ne zaman gündeme gelse bu genelde bir eleştiriye konu olacak şekilde oldu. Olumlu bir BlackBerry haberini bir süredir duymadık. Bunun sebebiyle ilgili hepimizin az çok fikri var. Cihazlarının donanım ve tasarım olarak belli bir yerde olduğunu biliyoruz. Fonksiyonellikte de bir sıkıntı yok. Ancak uzun zamandır revaçta olan şeylerde RIM biraz geride kaldı. Kolay, akıcı ve tamamen kişiselleştirmeye açık arayüzler, işletim sistemleri, yerel ve yabancı uygulama çeşitliliği sunan çevrim içi mağazalar ve kullanıcı dostu ayarlar. BlackBerry ise kendi içinde sınırlı ve daha kapalı bir platform olduğu için farklı bir yerde kaldı. Ancak her zaman için BlackBerry’yi tercih eden ciddi bir kitlesi oldu ve iş adamı telefonu imajıyla tanınan bu marka, her zaman en iyi yaptığı işi yine çok iyi yapan yepyeni bir modelle karşımıza çıktı. Ofisimize daha önce hiç açılmamış bir BlackBerry Bold 9900 gönderdikleri için kutuyu ilk biz açtık. Yıldızının parladığı günlerde sahip olduğu BlackBerry karizması, kutunun içinden kanlı canlı olarak çıkıyor. Simsiyah ve incecik gövdesinin etrafındaki çelik çerçeve, birinci sınıf malzeme, parlak arka kapak bu karizmayı tamamlıyor. Kutusundan (yine gayet karizmatik) bir de BlackBerry kılıfı çıkıyor. Bold 9900 BlackBerry için iki “ilk”i temsil ediyor. 10,5 mm inceliğiyle bugüne kadarki en ince BlackBerry. Aynı zamanda NFC teknolojisinin kullanıldığı ilk BlackBerry modeli. Cihazın sol yanına ses açıp kısma tuşları ve kamera için atanmış (varsayılan) bir tuş bulunuyor. Bu tuşa daha sonra bambaşka bir fonksiyon da atayabilirsiniz. Sağ yanda 3,5 mm kulaklık girişi ve microUSB bağlantısı için giriş bulunuyor. Üstteki tuş ise yalnızca tuşları kilitliyor.

BLACKBERRY 7 İŞLETİM SİSTEMİ
2,8 inç ekranlı cihaz, 1,2 GHz işlemciye sahip. 768 MB RAM’i ve 8 GB’lık dahili hafızası bulunuyor. Yeni işletim sistemi BlackBerry 7’nin farkı öncelikle tarayıcıda ortaya çıkıyor. HTML5 destekli tarayıcı, eski versiyona göre yüzde 40 daha hızlı. Sayfalar hızlıca yükleniyor. BlackBerry 7’li 9900’da ana ekrandayken klavyede yazı yazmaya başladığınızda direkt olarak arama özelliği çalışıyor. Aradığınız uygulamayı klavyeden yazmaya başlayarak kolayca bulmanız olası. BlackBerry 7 aynı zamanda sesli olarak da arama yapılmasına izin veriyor. Ana ekranda favoriler, indirilenler, sık kullanılanlar ve ortam erişimi şeklinde bölünmüş uygulamalar bulunuyor. Tüm bu seçenekleri parmağınızı sağa sola kaydırarak gezebiliyorsunuz. Ekranın performansı gayet güzel görünüyor. Akıcı hareketler sergiliyor ve gecikme yaşanmıyor.

FONKSİYONELLİK
Operatör tarafından aktivasyon işlemi gerçekleşmeden e-posta hesabı kuramadığınız gibi BlackBerry’ye özel hiçbir fonksiyonu da kullanamıyorsunuz. Bu aktivasyondan sonra her şeyin devamı kolayca geliyor. BlackBerry App World’den uygulama indirmeye ve 10 farklı hesaba kadar e-posta hesabı kurmaya başlayabilirsiniz. Menünün uygulamalar sekmesinde not defteri, sesli not kaydedici, pusula, hesap makinesi ve dosyalar gibi birtakım seçenekler bulunuyor. Documents To Go, iş hayatınızı kolaylaştıran fonksiyonlardan birisi. Örneğin Word To Go’yu açıp bir Word dokümanı oluşturuyorsunuz. Üzerinde yazım denetimi gerçekleştirebilir, kaydedip daha sonrası için saklayabilirsiniz. Tam Q klavye elinizin altında olduğu için kullanması sanal Q klavyeleri kullanmaktan daha kolay ve daha hızlı olabilmenizi sağlıyor. Twitter, Facebook, Live Messenger, Google Talk, Yahoo! Messenger, Bold 9900 ile yüklü gelen uygulamalardan. Takvimi ve kişileri var olan bir e-posta hesabınızla (örneğin Google hesabınızla) eşitleyebiliyorsunuz. İkinci bir hesap eklediğinizde buradaki kişilerinizi de senkronize etmeyi seçebilirsiniz. 5 MP kamerası ile 720p video kaydedebilen Bold 9900, dijital pusula, akselerometre, yakınlık algılayıcı dahili GPS gibi günümüzde standart olan özelliklere de sahip. Diğer akıllı telefonların kısa ömürlü bataryalarına uzaktan gülümseyerek bakan BlackBerry,
bir günde tükenip gitmiyor.

RIM’İN ÇİLESİ
BlackBerry’nin talihsizliği şurada: RIM, aslında yıllardır sahip olduğu tecrübe ve miras ile telefonlarına çok iyi özellikler sığdırıyor. Başarılı kasası, güçlü donanımı ve yeni işletim sitemi ile BlackBerry Bold 9900 da o çok iyi RIM telefonlarından biri. Yalnız eksik olan ve 2011 senesi itibarıyla artık kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken çok önemli bir öğe var: Pratiklik. Bir BlackBerry sahibi telefonunu kişiselleştirene kadar bir Android kullanıcısı çoktan uygulama indirip arkadaşlarına link atmaya başlamıştır bile. RIM, bu muhteşem telefonu üretirken malzemeden çalıp donanımdan kısmamış ama eskiden beri süregelen BlackBerry işletim sisteminin hantallığını da ne yazık ki tamamen bertaraf etmeyi başaramamış.

YORUMLAR