reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

“Her ihtiyaca uygun teknoloji”

Burada da en önemli özellikler kolay taşınabilirlik, uzun pil ömrü ve güzel bir dış görünüm olarak öne çıkıyor. Bu doğrultuda tabletler son kullanıcıların tüm isteklerini karşılayan en cazip cihazlar olarak görülmeye başlandı. DNA’sında hem taşınabilirlik hem de yenilikleri barındıran Acer, tüm mobil ihtiyaçları karşılayan bir portföy sunabilen tek satıcı konumunda.” Üstün performanslı dizüstü bilgisayarlardan hepsi bir arada masaüstü bilgisayarlara, ultra hafif netbook’lardan cep projektörlerine, 3D monitörlerden tabletlere ve akıllı telefonlara kadar çok geniş bir ürün gamına sahip olduklarını belirten Kender, her ihtiyaca ve segmente yönelik çözümler üretebildiklerinin altını çiziyor: “Çünkü Acer’ın hedefi, misyonuna da bağlı olarak teknoloji ile insanlar arasındaki bariyeri yıkıp mobiliteyi herkes için çekici ve anında erişilebilir hale getirmek.”

DÜNYANIN İLK TABLETİ ACER’DAN
Acer, 10 yıldan daha fazla bir süredir mobil çözümler üzerinde çalışıyor. Acer TravelMate C100 piyasaya çıkan ilk Windows XP tablet olma özelliğine sahip. Kender de buna vurgu yaparak sözlerini şöyle sürdürüyor: “Dokunmatik teknolojiyi piyasaya çıkaran ilk ürün C100 tablet.” Kender, tabletlerin bir dizüstü ya da masaüstü bilgisayara oranla kullanım şeklinin çok farklı olduğunu ifade ederek bir tablet kullanıcısının mutlaka sabit diski büyük ve işlemcisi kuvvetli birincil bir başka cihazı bulunması gerektiğini belirtiyor. “Bu durumda tablet daha çok yolda eğlence ve internet isteyenler için kullanım özellikleri sunacak. Bütün bu cihazların birbirleriyle konuşabilmesi ve senkronize olabilmesi çok büyük önem taşıyor. Bu ihtiyaca karşılık Acer’ın kendi geliştirmiş olduğu Clear.Fi yazılımı tüm yeni ürünlerimizde ön yüklü olarak bulunuyor; bu yazılım sayesinde evinizde çoklu cihaz ortamında kendi multimedya bulutunuzu oluşturabiliyorsunuz. Bu sayede bu içeriğe tablet dahil tüm mobil cihazlarınızdan ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Yan odada bulunan cihazınızın içindeki film, resim, müzik gibi dosyalarınıza salonda oturduğunuz yerden tabletinizle erişebilirsiniz.”

“TABLETLER NETBOOK’LARIN İKİ KATI”
Türkiye’de ve dünyada tablet pazarının gidişatından da bahsettiğimiz Kender’e pazar paylarını soruyoruz. Avrupa’da ülkeler arasında farklılıklar görülebildiğini ifade ederek satış kanallarının da önemini vurguluyor: “Bazı ülkelerde tabletler mağaza kanalı ağırlıklı satılırken, diğerlerinde telekomünikasyon servis sağlayıcılarının kampanyaları ile satılıyor. Türkiye’deki eğilim bu ürünlerin piyasaya çıkışının ilk dönemlerinde operatör kanalından daha adetli satılacağı sinyalini veriyor. Ancak kısa bir süre sonra mağaza kanallarında da satışın artmasını bekliyoruz. Tüm dünya satış adet yüzdelerine baktığımızda, ikinci çeyrekte tüm dünya mobil ürünler satışının şu anda yüzde 20’sinin tabletlerden geldiğini görebiliriz. Tabletler adet olarak netbook’ların iki katı büyüklüğüne ulaşmış durumda. Tabletlere kendi içinde baktığımızda iPad’in yaklaşık yüzde 70’lik bir pazar payına sahip olduğunu görüyoruz. Ancak bu geçen sene aynı dönemle kıyaslandığında yüzde 99,7’den bu seviyelere gelmiş. Bu da PC markalarının tablet segmentine ağırlık verdiği ve burada pazar payı kazanmaya başladığına işaret eden bir gelişme.”

“EĞİTİMDE KULLANILDI”
Sinan Kender, spesifik olarak Acer tabletlerinin de değerlendirmesini yapıyor: Öne çıkan Acer ICONIA W500 ve A500 ile ilgili detaylı bilgiler veren Kender, Acer olarak farklı kullanım alanlarına yönelik her iki işletim sistemi ile (Windows 7 ve Android) çalışan tabletleri bulunduğunu ve mobilite stratejilerine bağlı olarak tabletlerde öncü çalışmaları ile her zaman en yeni teknolojiyi kullanıcılar ile buluşturduklarını belirtiyor: “W500’ün kullanım amacını diğer tabletlerden biraz daha farklı görüyoruz; W500 içerik tüketiminin yanında Windows 7 işletim sistemi ve klavyesi sayesinde içerik oluşturmakta da çok kullanışlı bir cihaz. Hibrid olarak gördüğümüz bu cihazımız hem tablet kullanım kolaylığını hem de bir dizüstü bilgisayarın size sağladığı özellikleri bir arada bulunduruyor. En önemlisi ise W500’ün eğitim sektöründe kullanılıyor olması. Türkiye’de ilk defa bu projeye imza atan Özel Yüce Okulları “Öğrence Bulutu” projesi için donanım partneri olarak Acer’ı seçmiş ve bu dönem öğrencilerine ICONIA W500 ile eğitim olanağı sağlamıştır. Iconia A500 ise daha çok bireysel kullanıcılar için önerdiğimiz bir ürün. Her zaman internet ihtiyacı olan, içerik üretmek yerine içerik tüketimine yönelik kullanımlara uygun bir tablet. Ayrıca Acer tabletlerimizi diğer markalardan farklı kılan en önemli özellik USB bağlantısı bulunmasıdır. Flash bellekler ile veri depolama alanınızı genişletebilir ve kolaylıkla veri transferi yapabilirsiniz.”