reklamı kapat

POPÜLER

Twitter rakibi Bluesky LOG Tasarım

Bluesky, 2 milyonu geride bıraktıklarını duyurdu

 - Güncelleme: 17 Kasım 2023 15:05

Twitter (Artık biliyorsunuz X) kurucusu Jack Dorsey’in rakip uygulaması Bluesky, önemli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Jack Dorsey’in X (Twitter) rakibi uygulaması Bluesky, bugün yapılan resmi açıklamaya göre 2 milyon kullanıcıyı geride bıraktı. Hem iOS hem de Android tarafında yer alan uygulama, ücretsiz olarak indirilebiliyor ancak ilginç şekilde halen herkese açılmış değil. Ancak yakında herkese açılacak bir web arayüzü, kişilerin bir Bluesky hesabı olmasa bile gönderileri okumasına imkan tanıyacak. Başlangıcı bir davetiye sistemiyle yapılan ve bu devam ettirilen uygulama, çok öne çıkmıyor ancak X’ten kaçanları ağırlamayı sürdürüyor. Jack Dorsey bu uygulaması ile yıllar önce yarattığı Twitter’dan farklı olarak “merkezi olmayan” bir yapıyı benimsiyor. Twitter’ın başındayken kripto paralar ve blok zinciri üzerine büyük ilgi gösteren Dorsey, yeni uygulamayı Twitter’a oldukça benzer bir tasarımla hazırlamış durumda. Uygulamanın temelinde Authenticated Transfer Protocol ya da kısaca “AT Protocol” olarak adlandırılan açık kaynaklı bir protokol yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Süreç teknik olarak karışık ancak yapılan açıklamaya göre bu protokol kapsamında kurulan ağı yöneten tek bir merkez yerine birçok merkez olabiliyor. Süreci açıklamak için birbirleriyle iletişim kurabilen farklı e-posta servisleri örnek gösteriliyor. Bu durum sağlayıcı seçimi yapabileceğiniz anlamına geliyor ve süreçte kişiler ile işletmelerin isterlerse kendi ağlarını oluşturabileceği aktarılıyor. Bluesky halen herkese ne zaman açılacak bilinmiyor ancak üzerinde geliştirme çalışmaları sürüyor.

Bluesky ve Twitter olayları yanında bu da ilginizi çekebilir: GMC imzalı kaslı elektrikli bisiklet HUMMER EV