reklamı kapat

POPÜLER

BMW 8 Serisi geri dönüyor, 6 Serisi Porsche 911’e rakip oluyor

BMW’deki değişim rüzgarları yeni motor ve isim değişiklikleriyle sınırlı değilen anlaşılan. Alman üreticinin bundan çok daha ciddi planları var. Örneğin 8 Serisini geri getirip, 6 Serisini Porsche 911’in en büyük rakibi yapmak gibi.

Öncelikle BMW’nin en büyük rakibi Mercedes’e rakip olarak düşündüğü yeni 8 Serisi ile başlayalım. Mercedes’in son zamanlarda ultra lüks sınıfı S-Serisinin farklı versiyonlarıyla domine ettiği gerçek. Bu sınıfı tek başına 7 Serisiyle idare edemeyeceğini anlayan BMW de yeni arayışlar içinde. Bu anlamda Bavyera’dan gelecek ilk yanıt yepyeni bir 8 Serisi olacak. 1990’ların başıyla sonu arasında üretilen GT, BMW’nin lüks sınıftaki en büyük kozu olacak. BMW’nin aynı zamanda bir de 9 Serisi çalışmaları olduğu biliniyor. Ancak bu, 8 Serisine nazaran daha uzun vadeli bir yatırım olacak gibi görünüyor.

İşin bir de daha sportif tarafı var. BMW daha önce Porsche 911 gibi bir rakibi aklına bile getirmemişti; ta ki Mercedes, AMG GT ile oyuna dahil olana kadar. Alman dostlarını yalnız bırakmak istemeyen BMW, bu sınıfı da yenilenmiş bir 6 Serisi ile doldurmayı planlıyor.

Otomobillerin detayları hakkında şimdilik herhangi bir bilgi yok. Önümüzdeki yıl çalışmalarına başlanması beklenen iki modelle ilgili gelişmeleri heyecanla bekliyoruz.