reklamı kapat

POPÜLER

BMW’den ultra lüks 9 Serisi geliyor

Farklı “seri numaralı” modelleriyle farklı sınıflara hitap eden ve bulunduğu tüm sınıflarda tepeye oynayan BMW gözünü en yükseğe dikti. Halihazırdaki 7 Serisi ile lüks sınıfın önemli ismi bu sefer ultra lüks sınıfı hedefliyor. Ve BMW’nin bu alandaki en büyük rakibi de elbette yine Mercedes.

Hemen hemen her alanda birbirlerine karşı alternatif modeli bulunan BMW ve Mercedes, bu kez en üst sınıfta kapışmaya hazırlanıyor. BMW’nin 7 Serisi, Mercedes’in S-Serisi’ne rakip ancak Bavyeralıların Stuttgartlılara rakip olamadığı bir üst sınıf daha mevcut. Mercedes’in S-Serisi’nin bir üst versiyonu Maybach ile dahil olduğu bu sınıfa BMW de çok yakında 9 Serisi ile katılmaya hazırlanıyor.

BMW yöneticisi Klaus Froehlich’in Automotive News’e yaptığı açıklamalara bakılırsa yeni rekabet en geç üç yıl içinde başlayacak. Bu rekabetin BMW temsilcisi, Mercedes’in S/Maybach hamlesinin aksine, 7 Serisi’nin sadece biraz daha uzatılmış ve zenginleştirilmiş versiyonu olmayacak. Aks mesafesini 7 Serisi ile aynı tutmayı düşündüklerini belirten Froehlich, böylece lüksün yanında performanstan da dün vermeyeceklerinin altını çiziyor.

Plug-in hibrit, çift turbolu V8/V12 gibi motor seçenekleriyle geleceği belirtilen 9 Serisi’nin ilk kez 2019 yılında sergilenmesi bekleniyor. Satış fiyatı altı haneli rakamlardan başlaması beklenen 9 Serisi için öngörülen ilk satış yılı ise 2020.