reklamı kapat

POPÜLER

BMW i8 incelemesi [Video]

 - Güncelleme: 23 Temmuz 2016 16:13

bmw-i8-remote

UZAKTAN KONTROL

Entegre SIM kartı sayesinde her an internete bağlı olan i8’i, uzaktan yönetmek mümkün. SIM kart aracı satın aldığınızda araçla birlikte geliyor ve herhangi bir ek ücret veya aylık fatura ödemiyorsunuz. İnternet bağlantısı sayesinde App Store ve Google Play’den yüklenebilen BMW i Remote uygulamasını kullanarak; uzaktan i8’in durumunu görüntüleyebilir, uzaktan farlarını yakabilir, kapılarını açabilir veya kilitleyebilir hatta kornasını da çalabilirsiniz. Aynı zamanda BMW i Remote uygulaması ile i8’in klimasını da uzaktan çalıştırmak mümkün. Bu sayede soğuk kış günlerinde, binmeden önce i8’i ısıtabilir veya yaz sıcaklarında i8’i uzaktan soğutabilirsiniz. Klimayı uzaktan kontrol edebilmek gerçekten büyük bir konfor. Burada bir de parantez açalım; klima kontrolleri en son klimanın bırakıldığı şekliyle açılmasını sağlıyor.

Uzaktan istediğiniz ısıyı seçemiyorsunuz ancak en son bıraktığınız ayarlarda klima çalıştırılabiliyor.

BMW i Remote uygulamasına ek olarak, BMW Connected uygulaması sayesinde i8’e ek yetenekler de kazandırabilirsiniz. BMW Connected aracılığı ile Twitter hesabınızı eklemek, akışı takip etmek veya tweet atmak da mümkün. Aynı şekilde, RSS okuyucu özelliğiyle, istediğiniz kaynaklardan haber de okuyabilirsiniz. BMW Connected altında ayrıca internet radyosu, mekanlar hakkında detaylı bulabileceğiniz Wikipedia kaynağı ve takvim uygulaması da yer alıyor.

bmw-i8-navi
i8, gerçek zamanlı trafik yoğunluğu verisi gösteren –Here haritalarını kullanıyor– oldukça gelişmiş bir navigasyon sistemiyle geliyor. Dokunmatik bir yüzeye sahip olan iDrive butonu sayesinde, tek tek harf seçerek adres girme eziyeti de ortadan kalkıyor. Dokunmatik yüzeye hızlıca gitmek istediğiniz adresi parmağınızla rahatlıkla yazabiliyorsunuz.

bmw-i8-camera
i8’in, önde, arkada ve yan aynalarının altında olmak üzere toplamda dört kamerası bulunuyor. Bu kameralar, bir engel veya yaya tespit edildiğinde, otomatik frenleme ile aracın hızını yavaşlatabiliyor. Kameralar aynı zamanda park esnasında da hayat kurtarıyor. Ön ve arkayı, ayrı ayrı görüntüleyebileceğiniz gibi, dört kamerayı aynı anda çalıştırarak çevresel bir görüntü almak da mümkün. Dört kamera, kaydettiği görüntüleri birleştiriyor ve adeta 3 boyutlu sanal bir dünyada, arabanızı dışarıdan görüyorsunuz.

Bu özelliği araç hareket halindeyken de kullanabiliyorsunuz. Tron’a hoş geldiniz!

BMW i8’i akıllı telefonunuzla eşleştirdiğinizde, multimedya keyfiniz de zenginleşiyor. Telefonunuzdaki müzikleri, Apple Music, Spotify veya Tidal gibi uygulamalar üzerinden dinlerken, aynı zamanda albüm kapakları da görüntülenebiliyor.

bmw-i8-navi
i8 ekranları arasında, belki de en dikkat çekici olanı head-up display. Ön cama yansıyan bu bilgi ekranı, her türlü ışık koşulunda mükemmel sonuçlar veriyor. Head-up display üzerinden; hız ve navigasyon yönlendirmeleri gibi bilgileri görüntüleyebiliryorsunuz. İsteğe göre head-up displayi kapatmak da mümkün. Ancak, artırılmış gerçeklik deneyimi yaşatan bu ekranı kapatacağınıza, ihtimal dahi vermiyoruz.