reklamı kapat

POPÜLER

BMW M5 600 beygire dayandı

İlk kez 1985 yılında “E28” adıyla ortaya çıkan M5, 3,5 litrelik 6 silindirli motoruyla 282 beygir güç üretiyordu. Zamanına göre bile aşırı güçlü olan otomobil, beygir savaşlarının kızışmasıyla günümüzde 560 beygire kadar çıktı. BMW bununla da yetinmemiş olacak, daha güçlü bir M5 versiyonuyla karşımıza çıktı.

BMW M5 Competition adını taşıyan otomobil, tüm “Competition” modelleri gibi mevcut modelin “biraz” daha güçlendirilmiş versiyonu. Fabrikada boş durmayı sevmediği bariz olan M Performace departmanı, rakiplerimizden önce hareket edelim diyerek M5’i 600 beygir gücüne ulaştırmış ve AMG’nin bir sonraki hamlesini beklemeye koyulmuş durumda.

Tıpkı M6 Coupe Competition gibi M TwinPower Turbo motoruyla 600 beygir güç ve 700 Nm tork üretebiliyor. Çift kavramalı şanzıman sistemiyle desteklenen otomobil 0-100 km/s hızlanmasını ise yalnızca 3,9 saniyede tamamlıyor.

Performans artışının yanında ufak tefek kozmetik değişimler de geçiren M5 Competition, hem dış hem de iç mekanda daha fazla karbon fiber malzemeyle desteklenmiş. Bol bol “Competition” amblemlerinin yer aldığı otomobilde beyaz kontrast iplikli sportif deri koltuklar ve karbon kaplı konsol dikkat çekiyor.

“Karbon Siyah” ve “Mineral Beyaz” olmak üzere 100’er adet üretilecek olan M5 Competition modeli için belirlenen başlangıç satış fiyatı ise 129.500 euro.