reklamı kapat

POPÜLER

2025 BMW M5

Yeni BMW M5, Türkiye’ye son çeyrekte getirilecek

Bugün Borusan Otomotiv tarafından yapılan açıklamaya göre iddialı bir performansa sahip yeni BMW M5 Türkiye’ye son çeyrekte getirilecek.

Yeni BMW M5 hakkında Borusan Otomotiv bugün şunları aktardı: “Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW markasının, M mühendisleri tarafından geliştirilen efsanevi performans sedan modeli Yeni BMW M5 plug-in hybrid tanıtıldı. M HYBRID güç ünitesine sahip Yeni BMW M5, BMW 5 Serisi tarihinin en güçlü versiyonu unvanını taşıyor. Türkiye’de 2024’ün son çeyreğinde yollara çıkacak olan, ilk defa elektrik destekli bir motora sahip Yeni BMW M5, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3.5 saniyede ulaşıyor.” Araç hakkında şu bilgiler verildi: 40 yıllık tarihi mirası ile performans sınıfının zirvedeki modeli Yeni BMW M5, M departmanı tarafından geliştirilmiş 4.4 litre hacminde V8 turbo benzinli plug-in hybrid motoru ile 727 beygir güç ve 1000 Nm tork üretiyor. Yeni BMW M5 plug-in hybrid, şanzımana entegre edilmiş elektrik motoru sayesinde tamamen elektrik modunda 140 km/s hıza ulaşırken, WLTP verilerine göre 69 kilometreye kadar sıfır emisyonla gidebiliyor. Yeni BMW M5’in tabanında yer alan batarya, 18.6 kWh kullanılabilir enerjiye sahip ve AC akımda 7.4 kW’a kadar şarj gücü desteği sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni BMW M5 plug-in hybrid’deki M HYBRID güç ünitesi; yüksek devir karakterine sahip atmosferik bir içten yanmalı motor gibi çalışan 4.4 litre hacminde V8 ünite ile doğrusal aktarma performansı sunan ve özel geliştirilmiş 8 ileri M Steptronic şanzımana entegre edilmiş elektrik motorunu bir araya getiriyor. M TwinPower Turbo teknolojisine sahip içten yanmalı motor tek başına 585 beygir güç ve 750 Nm tork üretiyor. Şanzıman üzerinde yer alan elektrik motoru ise 197 beygir güç ile 280 Nm üretmesinin yanında bir ön dişli aşaması sayesinde şanzıman girişindeki etkisini 450 Nm seviyesine tercih edilen sürüş modu ve kullanıcı karakterine göre çıkarabiliyor.

Uzun dayanıklılık yarışları için geliştirilmiş BMW M Hybrid V8 Endurance yarış otomobili sürüş sistemindeki prensiple çalışan bu motor, gaz pedalı hareketine gecikme olmaksızın yanıt veriyor. Maksimum 7200 d/d motor devrine ulaşabilen ünite standart olarak 250 km/s maksimum hıza ulaşırken, M Sürüş Paketi tercih edildiğinde 305 km/s hıza çıkabiliyor. Yeni BMW M5 plug-in hybrid’de bulunan spor egzoz sistemi, etkileyici sesi ve 100 mm boyutundaki siyah krom kaplamalı, M modellerine özgü dört adet çıkışı ve aerodinamik açıdan otomobilin rüzgar yönlendirmesine katkı sağlayan difüzörüyle dikkat çekiyor.

M HYBRID teknolojisi sayesinde sıfır emisyonlu sürüş imkanı sunan Yeni BMW M5, elektrikle seyir halindeyken çevreyi uyarmak için özel BMW IconicSounds Electric ile donatılıyor. Bu ses, araç tamamen elektrikli modda çalışırken gaz pedalının hareketlerine otantik tepkiler veriyor. Sürüş sistemi konfigürasyonuyla, V8 motorun gücüne ek olarak ekstra elektrik gücünün devreye girdiğini vurgulayan etkileyici bir sesi de ayrıca üretiyor.”

Yeni BMW M5 yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli