reklamı kapat

POPÜLER

BMW: Sektörün kaderini teknoloji şirketlerine bırakmayacağız

Otomotiv sektörünü son zamanlarda en çok “tehdit eden” şey teknoloji. Üreticilerin en büyük tedarikçilerinden biri olsalar da artık bizzat o teknolojiyi üretenlerin de sektöre katılması, otomobil üreticilerini teyakkuza geçirmiş durumda. Google ile başlayan süreç, yakında Apple ve muhtemelen Samsung’un da katılımıyla iyice şenlenceğe benziyor. Ancak BMW’nin ipleri elinden bırakma gibi bir niyeti yok.

Sektörün geleceğiyle ilgili Reuters‘a açıklamalarda bulunan BMW yöneticisi Klaus Froehlich, ilginç benzetmelerde bulundu. Froehlich, sektörün geleceğini bir internet şirketine bırakmayacaklarını, aksi takdirde Foxconn’un Apple otomobiller için metal gövde üretmesini seyredeceklerini belirterek açık açık Google ve Apple’ı hedef aldı. BMW’nin tüm bunlara engel olmak içinse epey büyük bir projesi var: Dünyanın en akıllı otomobilini geliştirmek.

Alman üreticinin bu uğurda atacağı öncelikli adımlar arasında şirketi üst düzey yazılım uzmanlarıyla güçlendirmek ve o uzmanlar sayesinde BMW’nin sürücüsüz otomobillerinde kullanılacak yapay zekayı geliştirmek var. Gelecekte hangi sektör hangisine üstünlük sağlayacak bilemiyoruz ancak bu savaşın kazananının biz kullanıcılar olduğunu şimdiden söylemek mümkün.

YORUMLAR