reklamı kapat

POPÜLER

Yazıcı ve mürekkeple 15 dakikada parmak izi taklidi [Video]

iPhone 5s’in duyurulmasıyla popüler hale gelen parmak izi sensörü, güvenlik veya alışveriş gibi alanlarda yaygın olarak kullanılmaya devam ediyor. Sadece kağıt ve mürekkep kullanarak akıllı telefonun parmak izi sensörünü aldatabilen Michigan State Üniversitesi’nin amacı ise üreticilerin parmak izi okuma teknolojilerini daha da geliştirmeleri konusunda farkındalık yaratmak.

Michigan State Üniversitesi’nde biyometri üzerine çalışan araştırmacılar, yeni bir metot kullanarak Samsung Galaxy S6 ve Huawei Honor 7‘nin parmak izi sensörlerini aldatmayı başardı. Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği bölümünden Kai Cao ve Anil K. Jain‘in yönetiminde gerçekleşen çalışma, aslında daha önce yapılmış olan bir şeyi yaparak akıllı telefonların parmak izi sensörlerini yanıltmayı başarıyor. Fakat 2D parmak izi yaratan bu projenin öncekilerden farkı; diğer örneklerde 2,5D parmak izi olarak tabir edilen yöntemlerin kullanıyor olması ve parmak izini bu şekilde taklit etmeye çalışmanın çok uzun zaman alması.

Cao ve Jain’in ise sıradan bir yazıcı ve özel fakat kolayca bulunabilen bir kağıt kullanarak 2D parmak izi üretmesi sadece 15 dakikalarını alıyor. Deney için kullandıkları Samsung Galaxy S6 ve Huawei Honor 7’nin parmak izi sensörlerini bu özel kağıt üzerine bastıkları parmak izi görselleriyle açmayı deniyor ve başarılı oluyorlar. Bilim adamlarının belirttiğine göre Galaxy S6’da Huawei Honor 7’ye oranla daha kolay sonuç alınmış.

Günümüzde akıllı telefonların parmak izi sensörleri, sadece telefon kilidi açmak için değil Apple Pay, Samsung Pay ve Android Pay aracılığıyla alışveriş yapmak için de kullanılıyor. Çalışmayı gerçekleştiren Michigan State Üniversitesi araştırmacılarının amacı ise bu teknolojinin birtakım saldırılara açık olduğunu gösterebilmek ve konunun aslında ne kadar hassas olduğuna dikkat çekebilmek.