reklamı kapat

POPÜLER

BMW i4

BMW tarafında gelecek hedefleri belirlendi; işte detaylar

BMW, BMW Motorrad ve MINI markalarını bünyesinde barındıran BMW Group, dijital ortamda gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni ve iddialı hedeflerini açıkladı.

Premium otomobil üreticisi BMW Group, sera gazlarının azaltılmasına yönelik sürdürülebilir mobilite misyonunun gerekliliklerini yerine getirmeye devam ediyor.

Şirket 2030 yılına kadar 200 milyon tonun üzerinde CO2 emisyonunu önleyeceğini duyurdu. Açıklanan bu hedef, Münih gibi bir milyondan fazla nüfusu olan bir şehrin yıllık CO2 emisyonunun 20 katından daha yüksek bir miktarı ifade ediyor.

Hammaddeden üretim süreçlerine kadar her kademede daha fazla geri dönüşüm hedefleyen marka, araçların tüm yaşam döngüsü boyunca bırakacağı karbon ayak izini minimuma indirecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satışların En Az Yüzde 50’si Tamamen Elektrikli Olacak

Elektrikli mobilite stratejisi çerçevesinde 2013 yılında pazara sunulan tamamen elektrikli  i3, yakın dönemde ülkemizde de satışına başlanan MINI ELECTRIC ve  iX3’ün yanı sıra markanın iki yeni modeli BMW iX bu yılın son çeyreğinde ve  i4 de 2022 yılı ilk çeyreğinde yollara çıkacak.

M arka ayrıca önümüzdeki senelerde BMW 5 Serisi ve BMW X1’in tamamen elektrikli versiyonlarını da tutkunlarıyla buluşturacak. Bu modelleri MINI Countryman ve 7 Serisi izleyecek. 2023 yılına kadar BMW Group, mevcut segmentlerindeki modellerinin yaklaşık yüzde 90’ında en az bir tane tamamen elektrikli modele sahip olacak.

Bunun yanında BMW Motorrad’ın geçtiğimiz yıl sahneye çıkardığı Definition CE 04 isimli tamamen elektrikli motosiklet konseptinin üretim versiyonu da yaz aylarında tanıtılacak.

2021 ile 2025 arasında tamamen elektrikli model satışlarını, 2020’ye oranla ortalama yüzde 50’nin üzerinde artırmayı amaçlayan BMW Group, 2030 yılında küresel satışlarının en az yüzde 50’sini tamamen elektrikli araçlardan oluşturmayı hedefliyor.

Tüm ürün portföyünde en az bir tane tamamen elektrikli model sunmayı planlayan marka önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 10 milyon tamamen elektrikli aracı yollara çıkaracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Üretimin Tamamı 2021’den İtibaren Karbon Nötr Hale Gelecek

Sürdürülebilirliği ve kaynak verimliliğini stratejilerinin odak noktası haline getiren BMW Group, 2021’den itibaren şirketin dünya çapındaki tüm tesislerindeki üretimini tamamen karbon nötr hale getirecek.

BMW Group, 2030 yılına kadar tedarik zincirinde de CO2 emisyonlarını azaltmak için kendine somut hedefler koyan ilk otomotiv üreticisi olmasıyla dikkat çekerken, güneş enerjisinin gelecekte alüminyum üretimi için kullanılacağını açıkladı.

Marka ayrıca, karbonsuz çelik üretimi için yenilikçi bir teknolojiye de yatırım yapma kararı aldı. Şirket, yeni nesil akü teknolojisi ile yüksek voltajlı akünün karbon ayak izini mevcut Gen5 teknolojisi için temel değerin yarısından daha aza indirmeyi hedefliyor.

İlginizi çekebilir

2 Serisi Gran Coupe