reklamı kapat

POPÜLER

Avrupa Birliği LOG Tasarım

BMW, Volkswagen ve Mercedes, ekstra Çinli vergisi istemiyor

Almanya merkezli dev otomobil firmaları BMW, Volkswagen ve Mercedes, Avrupa’nın Çinli araçlara uygulayacağı ek vergiyi istemiyor.

Avrupa’da son yıllarda büyük bir Çinli otomobil patlaması yaşanıyor. Bu durumdan hoşlanmayan Avrupa Komisyonu Başkanı Von der Leyen, geçtiğimiz yılın sonunda, Brüksel’in Avrupa pazarını bozduğu gerekçesiyle Çin üretimi elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon karşıtı bir soruşturma başlatacağını duyurmuştu. Von der Leyen bu konuda, “Küresel pazarlar artık daha ucuz Çin elektrikli otomobilleriyle dolup taşıyor ve bunların fiyatları büyük devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuluyor. Bu durum pazarımızı bozuyor” demişti. Bu hafta Çin’de üretilen elektrikli araçlara ek vergi ve bazı düzenlemeler duyurması beklenen Avrupa Birliği, bu konuda BMW, Volkswagen ve Mercedes gibi şirketleri korkutuyor. Avrupa merkezli dev üreticiler, Avrupa Birliği’nin bu adımına Çin’in misilleme yapmasından ve bunun da Çin’deki satışlarına zarar vermesinden endişe ediyor. Dünyanın en büyük otomobil pazarlarından biri olan Çin’de Avrupa merkezli üreticiler her yıl milyonlarca araç satışı gerçekleştiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mercedes-Benz şirketinin başındaki isim Ola Källenius, daha önce yaptığı bir açıklamada artan rekabetin Avrupalı markaları daha iyi otomobiller üretmeye zorlayacağına inandığını belirtmişti. Källenius, Avrupa’nın Çin’den ithal edilen elektrikli araçlar üzerindeki gümrük vergilerini artırması değil aksine düşürmesi gerektiğini aktarıyor.

Bu konuda birçok rakibinden çok daha farklı düşünen çünkü markası düşük fiyatlı otomobil kategorisinde rekabet etmeyen Källenius, Çinli markaların Avrupa’ya ihracat yapmasının rekabetin doğal bir sonucu olduğunu ve buna daha iyi ürün ve teknolojiler ile cevap verilmesi gerektiğini aktarıyor. Källenius süreçle ilgili olarak ayrıca, “Piyasa ekonomisi budur, bırakın rekabet artsın.” açıklamasını da yapıyor.

Mercedes haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli

İLGİLİ HABERLER