reklamı kapat

POPÜLER

YouTube LOG Tasarım

YouTube, akıllı video ilerletme sistemi Android’e getirdi

Video alanının lideri olmaya devam eden YouTube, akıllı video ilerletme sistemi ücretli olarak Android’e getirdi.

YouTube, “Jump Ahead” adını verdiği özelliği uzun zamandır test ediyordu ancak bu testleri çok kısıtlı bir kitle üzerinde sürdürüyordu. Bu durum geçtiğimiz ay değişmiş ve faydalı özellik çok daha fazla Premium kullanıcıya açılmıştı. Bugün ise Jump Ahead altyapısının Android tarafındaki tüm Premium abonelere getirildiği duyuruldu. Güzel özellik, yapay zekadan yardım alıyor ve diğer kullanıcıların izleme alışkanlarını analiz ederek videoların tam olarak istenilen bölümüne atlanılmasına imkan tanıyor. Açılan videonun izlenmek istenecek bölümünü ilk çift dokunma ile yapılan atlama sonrasında otomatik olarak bulan ve kişileri oraya götüren altyapı, epey zaman kazandıracak gibi görünüyor.. YouTube ayrıca, içerik üreticilerin aynı anda birden fazla video kapağını test etmesine imkan tanıyan altyapıyı da herkese açtı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube bundan önce Shorts tarafı için yapay zeka temelli yorum özetleme özelliği getirdi. Şimdilik kısıtlı bir kitle üzerinde test edilen bu özellik, Shorts yorumlarını üretken yapay zekadan yararlanarak analiz ediyor ve özetliyor. Çok sayıda cevap alan yorumları kısa sürede anlaşılır hale getirebilen özellik, şu an sadece İngilizce desteğine sahip. Diğer dillere ne zaman geleceği ya da herkese ne zaman açılacağı bilinmeyen bu altyapı, zaman kazandıracağı için şimdiden iyi geri dönüşler alıyor.

YouTube, geçtiğimiz hafta da yapay zeka temelli “Dream Screen” özelliğini test etmeye başlamıştı. Şu an sadece belirli içerik üreticilere açılan Dream Screen özelliği, kullanıcıların Shorts videoları için sadece yazarak arka planlar hazırlamasına imkan tanıyor. Hem görseller hem de videolar üretebilen sistem, Shorts’ları daha ilgi çekici hale getirmek adına güzel görünüyor. Diğer içerik üreticilere önümüzdeki aylarda açılması beklenen Dream Screen hakkında firma şunu aktarıyor: “Örneğin, bir sonraki Short’unuzun arka planının büyülü görünen rengarenk bir orman veya tropik adadaki süslü bir otel havuzu olmasını istiyorsanız sadece yazmanız yeterli.”

Şirket daha önce 2023 yılında tanıttığı Dream Track özelliğini güncellemiş ve kişilerin 30 saniyelik enstrümantal yani sözsüz şarkılar oluşturmasına imkan tanımıştı. Direkt olarak Shorts içeriklerde kullanıma odaklanan bu müzikler, yazılı olarak İngilizce girilen komutlar ile oluşturulabiliyor. Halen herkese açık olmayan altyapıda, farklı müzik türleri/tarzları seçilebiliyor ve ona uygun üretim yapılabiliyor. Dream Track özelliği ilk çıktığında Demi Levato, Papoose, T-Pain ve John Legend gibi isimlerin yapay zeka ile kopyalanan sesi kullanılıyor ve kişilerin yazarak girdikleri şarkı isteklerine özel 30 saniyelik “sözlü şarkılar” oluşturuluyordu.

YouTube haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu