reklamı kapat

POPÜLER

bmwivisiondyn

BMW’den Tesla’ya 700 kilometre menzilli meydan okuma

Beşinci jenerasyon batarya teknolojileriyle yakın dönemde karşımıza çıkacak olan BMW, elektrikli otomobillerde 700 kilometrelik menzil vadediyor.

Elektrikli modelleri ve bunlar üzerine geliştirdiği teknolojilerle artık daha sık gündeme gelmeye başlayan BMW, kendi içerisinde yürüttü Ar-Ge’nin somut sonuçlarını almaya başlamış gibi gözüküyor. Katı yapıdakiler başta olmak üzere özellikle batarya konusunda yoğun bir şekilde yönelen marka, beşinci jenerasyon ünitelerinin ilk detaylarını paylaştı. Elektrikli araçların menzil ve güç değerleri üzerindeki etkisini fazlasıyla hissettirecek olan bu yeni ünite, tek seferde 700 kilometreye kadar menzil kat edilmesine imkan tanıyor. Bu geliştirmeden faydalanan bir diğer versiyonlarsa hibrit modeller oldu.

BMW hibrit modellerde iki kat elektrik menzili

Elektrik ayağıyla ilgili henüz kısıtlı bilgilerin paylaşıldığı duyuruda 700 kilometre menzilin yanında hızlı şarjla ilgili de ipuçları verildi. Halihazırda ortalama olarak 30 dakikalık şarjlarla yüzde 80 seviyesine gelen batarya değerlerinin çok daha kısa sürelere indirgenmesi şu aşamada karşımıza çıkacak teknolojilerden. Markanın hibrit cephesiyle ilgili yaptığı açıklamadaysa özellikle Türkiye’deki potansiyel alıcılar için oldukça önemli. Altyapı ve şarj istasyonlarının kısıtlı olmasından ötürü en azından şimdilik bize çok daha uygun olan hibritlerin BMW ve Mercedes armalı modellerinde 50 kilometre gibi zayıf elektrik menzili görüyoruz. İlk detayları paylaşılan beşinci jenerasyon ünitelerle birlikte bu değerin BMW cephesinde iki katına çıkartılarak 100 kilometreye yükseltiliyor. Yakın zamanda 8 Serisi ve X7‘nin hibrit seçenekleriyle karşımıza çıkmasını beklediğimiz markanın öne sürdüğü değerleri bu modellerde kullanmasını bekliyoruz.