reklamı kapat

POPÜLER

BMW i4

Eleştirilen böbrek tasarımında yeni bir boyut; elektrikli BMW i4 karşımızda

Seri üretim öncesinde son hazırlıkları temsil eden BMW i4 konsepti, önümüzdeki yıldan itibaren başlayacak maceranın merkezinde olacak.

İkonik böbrek ızgara tasarımını özellikle son jenerasyonlarda iyice büyülten ve bu sebepten ötürü sevenlerini ikiye bölen BMW, görünüşe göre elektrik hamlelerinde de bunu bir adım ileriye taşıyacak. Cenevre Otomobil Fuarı’nın iptali sebebiyle tanıtımı dijital olarak yapılan BMW i4, markanın elektrik geleceğindeki ilk ciddi seri üretim modellerden birisi olmaya hazırlanırken böbrek tartışmasını da başka boyuta taşıyor. Ön bölümün neredeyse tamamına hakim olan devasa yapı, bazıları tarından otomobilin “Grillzilla” lakabıyla anılmasına neden olmaya başladı. Geride bıraktığımız gün ortaya çıkan sızıntı görsellerini doğrulayacak bir dinamikle gelen modelin hala bir konsept olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

BMW i4 konseptinde öne çıkan parçalar

Halihazırda geliştirilme süreci devam eden iX3’de de göreceğimiz beşinci jenerasyon elektrikli sürüş teknolojisine sahip olan i4’ün bazı temel bilgileri de bu kapsamda paylaşıldı. Kullanılan elektrik motorlarının bir araya gelmesiyle 530 beygirlik bir güce sahip olduğu açıklanan otomobilin batarya kapasitesi ise 80 kWh. WLTP standartlanda yapılan testler bazında i4’ün konsept versiyonuyla 600 kilometreye kadar menzil kat edebilecek olması, önümüzdeki süreç için kullanıcıların iştahını kabartacak niteliklerden.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konseptin kokpit bölümü ise öne göre çok daha kabul edilebilir bileşenleri beraberinde getiriyor. Kavisli yapısıyla dikkat çeken multimedya ekran, dijital sürücü ekranı, kristalden üretilen konsol malzemeleri ve yüksek kalite döşemeler güzel bir tabloyunun parçalarını andırıyor. BMW’nin Hans Zimmer ortaklığıyla geliştirdiği ve içten yanmalı motor seslerini sanal olarak içeriye yansıtan donanım da i4’ün ilgi çekici yanlarından birisi olacak. Önümüzdeki yıl Almanya’da üretimine başlanılması planlanan i4’ün, seri üretim formuyla yıl içerisinde tekrar karşımıza çıkmasını bekliyoruz.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu