reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Boeing 737 Max CEO istifa

Boeing, 737 Max üzerinden 2,5 milyar dolar ceza ödeyecek

Dünyanın en büyük havacılık şirketi Boeing, bugün önemli bir haberle gündemde yer alıyor. Bunun arkasında 737 Max kazaları yer alıyor.

Hatırlarsınız uzun zaman önce Boeing CEO’su Dennis Muilenburg görevinden istifa etmişti. Bu istifanın arkasında Ekim 2018’den bu yana iki kez düşen 737 Max yolcu uçağı ve sonrasında çözülemeyen sorunlar yer alıyordu. Firmadan yapılan açıklamada “Yönetim Kurulu, düzenleyici kurumlar, müşteriler ve diğer tüm paydaşlarla ilişkileri onarmaya çalışırken, şirkete olan güveni yeniden sağlamak için liderlikte bir değişiklik yapılması gerektiğine karar vermiştir.” denilmişti. İşte bu kötü süreçle bağlantılı olarak süren yasal süreçler doğrultusunda Boeing, kısa süre önce ABD Adalet Bakanlığı ile yasal uzlaşma anlaşması imzaladı. Bu anlaşma kapsamında firma 2,5 milyar dolarlık bir ceza ödemesi yapacak. Bu rakam hem firmalara hem de 737 Max kazalarında hayatını kaybeden yolculara ödenecek. Kazaların öncesinde ve sonrasında Federal Havacılık İdaresi’ne (FAA) yalan söyleme üzerinden suçlu bulunan şirket, daha önce kendisini hayatını kaybeden 346 kişi için 100 milyon dolarlık bir destek fonu hazırlamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Boeing, 737 Max yolcu uçakları için herkesi şoke etti

Boeing gibi firma için 2.5 milyar dolar elbette ufak bir rakam. Şirket 20218 yılında 100 milyar dolar gelir ve 12 milyar dolar kar elde etmişti. Şirketin gelirleri, hisseleri ve karı elbette yaşanan olanlar sonrasında ciddi şekilde düştü.

İlginizi Çekebilir

Havacılığın geleceği uçan taksilerde