reklamı kapat

POPÜLER

Boeing 737 Max CEO istifa

Boeing CEO’su istifa etti; işte 737 MAX merkezli kararın nedeni!

Dünyanın en büyük havacılık şirketi Boeing, bugün sürpriz bir haber ile gündeme geldi. Firmanın en üstündeki isim değişti. İşte detaylar;

Airbus ile beraber sivil hava trafiğinin merkezini oluşturan dev uçak üreticisi Boeing, yeni bir döneme başlıyor. Çünkü bugün sürpriz bir gelişme ile mevcut CEO Dennis Muilenburg görevinden istifa etti. Onun yerini geçici olarak şirketin mali işler sorumlusu Grek Smith’in alacağı açıklanıyor. Peki bu istifanın arkasında tam olarak ne yer alıyor? Bunun cevabı ekim 2018’den bu yana iki kez düşen 737 MAX yolcu uçağı ve sonrasında çözülemeyen sorunlar. Firmadan yapılan açıklamada “Yönetim Kurulu, düzenleyici kurumlar, müşteriler ve diğer tüm paydaşlarla ilişkileri onarmaya çalışırken, şirkete olan güveni yeniden sağlamak için liderlikte bir değişiklik yapılması gerektiğine karar vermiştir.” deniliyor. Havacılık devi aslında mantıklı bir adım atıyor. Çünkü gerçekten Muilenburg yönetimindeki “dünya deviBoeing, havacılığın bel kemiği Boeing, 737 MAX yolcu uçağını halen yeniden kaldırabilmiş değil. Biliyorsunuz düşen uçaklar sonrasında aralarında Türkiye, Çin, Etiyopya, İngiltere, Almanya, Fransa, Hollanda ve Avusturya gibi ülkeler, “737 Max” uçakların operasyonlarını durdurmuş ve hava sahalarını da bu uçaklara kapatma kararı almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

THY, Boeing firmasına dava açmaya hazırlanıyor

Çünkü Türk Hava yolları 75 adet 737 MAX uçak siparişi verdi ve 2019 yılında teslim almış olması gereken 24 uçağı yaşanan sorun nedeniyle kullanamıyor. Haklı olarak da firma bu durumdan maddi olarak oldukça olumsuz etkileniyor. 737 MAX uçakların geleceğinin de şimdilik “belirsiz” olması, THY değil 737 MAX alan her firmayı tedirgin ediyor. Bu sorunun bu kadar süredir çözülememiş olması CEO istifasının geç bile kaldığını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir

Havacılığın geleceği uçan taksilerde