reklamı kapat

POPÜLER

Bosch
Bosch

Bosch’tan ulaşımla ilgili önemli satın alma

Bosch’tan önemli bir satın alma haberi geldi. Şirket, ortak araçla seyahat etme alanında Amerikan start-up şirketi SPLT’yi satın aldı.

Uygulama işe giderken araç paylaşılmasını v işe gidip gelenler için ortak araçla seyahat etme olacağı sağlıyor.  SPLT, işyerlerine veya okula giderken aynı rotayı paylaşan kişiler arasında bağlantı kurmak üzere bir uygulama kullanıyor. Bir algoritma, ortak araç kullanımını için en iyi bileşimi bulup en hızlı rotayı hesaplıyor. Burada amaç trafik sıkışıklığını azaltmak ve günlük yolcuğun daha rahat geçmesini sağlamak. 2015 yılında kurulan SPLT’yi Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Almanya’da yaklaşık 140.000 kullanıcı kullanıyor.

Bosch yönetim kurulu üyesi Dr. Markus Heyn, “SPLT ile büyüyen mobilite hizmetleri alanındaki portföyümüzü genişletiyoruz.” dedi. Ağa bağlı mobilite hizmetleriyle, Bosch çift haneli rakamlarla büyüme kaydetmeyi hedefliyor.

Heyn şunları da ekledi: “Akıllı telefonlar giderek seyahat etmenin en önemli aracı hâline geliyor.” Karayolu kullanıcılarını ve taşımacılık yöntemlerini birleştirmek esnek ve çok yöntemli mobiliteyi mümkün kılıyor: Birkaç saniye içerisinde herkes nasıl seyahat etmek istediklerine karar vererek gereken rezervasyonları yapabiliyor. SPLT eş kurucusu ve CEO’su Anya Babbitt şunları kaydetti: “Bu sürdürülebilir ve uygun fiyatlı bir mobilite hizmetiyle insanların A noktasından B noktasına ulaşma şeklimizi temelden değiştiriyoruz.”

Ortak araç kullanan kişilerin sayısı hızla artacak

Ortaklaşa araca binmek, araç paylaşımını ve taksileri organize etmek üzere dijital hizmetleri ve uygulamaları kullanan ortak araç kullanımı, ağa bağlı mobilite sektöründe büyüyen bir pazar. 2020 yılında, ortak araç kullanımından yararlanan kişi sayısının yüzde 60 artış göstererek 685 milyona yükselmesi öngörülüyor.