reklamı kapat

POPÜLER

Boynuzuna kamera yerleştirilen gergedanlar kaçak avcılığı önleyecek [Video]

Gergedanların kaçak şekilde avlanmasını önlemek isteyen İngiltere’deki çevreciler GPS işaretçileri, kalp ritmi takibi ve kameralar ile bu canlıların hayatının korunmasına yardımcı oluyor. Alınan bu önlemlerin caydırıcı olması ve avcılığın büyük ölçüde azaltılması umut ediliyor.

“Avlanmayı Önleyici Gerçek Zamanlı Akıllı Cihaz” (RAPID) olarak adlandırılan cihaz ile gergedanın kalp ritminde herhangi bir olumsuzluk görüldüğünde konuyla ilgili kişilere uyarı gönderiliyor. Daha sonrasında gergedanın boynuzuna yerleştirilmiş olan kamera aktif hale getirilerek canlının çevresinde olup bitenler gözlenebiliyor. Ayrıca hayvanın bulunduğu yer de üzerindeki GPS cihazı aracılığıyla tespit ediliyor. Uygulamanın yaygın hale gelmesiyle birlikte kaçak olarak avlanan kişilerin azalacağı düşünülüyor.

Boynuzları için avlanan gergedanların kaçak olarak avlanmasında son dönemlerde büyük bir artış görüldüğü belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl Güney Afrika‘da 1.200’den fazla gergedanın avlandığı söyleniyor. Bu da her sekiz saatte bir gergedanın av olduğu anlamına geliyor. Geliştirilen bu çözümün ne kadar etkili olacağını ise zaman gösterecek.