reklamı kapat

POPÜLER

Brütal Legend

 - Güncelleme: 10 Aralık 2009 21:50

BANG YOUR HEAD
Eddie Riggs ile tanışın… Kendisinin adı Iron Maiden’ın ünlü maskotu Eddie the Head’den ve onun yaratıcısı Derek Riggs’den geliyor. Eddie modern zamanın ezik metal gruplarından birinin yol partnerliğini yapmaktadır. Bozulan her şeyi tamir eder, sahne düzenlemesini yapar ve aptal grup elemanlarının karizmatik görünmelerini sağlar. Ancak yaptıkları müzikten nefret etmekte ve dünyaya geç geldiğini düşünmektedir. Bir konser sırasında sahnenin altında kalır ve vücudundan çıkan kanlar Snaggletooth’un üzerine gelir. Koca metal yaratık ayaklanır ve sahnede metal müzik yaptığını sanan grup elemanlarının kafasını patlatır. Bundan sonra tamamen boyut değiştiren Eddie, tiranlığın altında ezilen bir fantastik heavy metal dünyasında gözlerini açar. Brütal Legend daha birinci dakikadan itibaren yakanıza yapışıyor ve sizi bırakmıyor. O kadar hızlı giren bir hikayesi var ki oyunun başından kalkamıyorsunuz. Bu hikayeyi sağlam kılan sadece heavy metal öğeleri değil tabii ki… Tim Schafer ve ekibinin ustalıkla kaleme aldığı diyaloglar korkunç derecede başarılı. Ki başkahramanımızı seslendirenin Jack Black olduğunu düşünecek olursanız nasıl bir eğlenceyle karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız. Eddie, Ormagöden Tapınağı’nda uyandığı anda tuhaf rahip görünümlü yaratıkların saldırısına uğruyor. Bu noktadan itibaren biz de kontrolü elimize alıyoruz. Öncelikle belirtmeliyim ki Brütal Legend arkada müthiş müziklerin döndüğü, Heavy Metal ruhunu derinden yakalamış ve su katılmamış bir aksiyon oyunu. Daha ilk sahneden elinize baltayı alıp düşmanlarınızı kesmeye başlıyorsunuz. Peki, öteki silahınız ne? Elbette ki bir elektro gitar… Attığınız sololarla düşmanlarınızın kafasında şimşekler çaktırıyorsunuz. Oyunun savaş mekanikleri gayet başarılı. Kombolar falan gayet rahat çıkıyor, parmaklarınız birbirine girmiyor. Bir yandan da arkada çalan parçalara ayak uydurduğunuz zaman kaptırıp gidiyorsunuz. Elbette ki oyunda sadece kesme biçme yok. Oyunun başındaki görevlerden birinde zulüm altında çalıştırılan köleleri kendiniz için savaşmaya ikna etmeye çalışıyorsunuz. Bunlar headbanger’lar. Ama salladıkları kafalarını taş kırmakta kullanıyorlar. Eddie onlara heavy metal için kafa sallamayı öğretiyor ve basit komutlar verebildiğiniz küçük bir ordu çıkıyor ortaya. Zaman zaman Guitar Hero tarzı doğru zamanda doğru tuşlara basmaya çalışacağınız sunaklar da çıkıyor önünüze. Örneğin, ilk sunakta soloyu doğru şekilde attığınız zaman oyun boyunca kullanacağınız The Deuce’ün parçaları çıkıyor ortaya. The Deuce ciddi anlamda bir tasarım harikası ve oldukça da kullanışlı bir otomobil. Onunla vakit geçirmeyi çok seveceksiniz. Sürprizi bozmadan belirteyim, kullanacağınız tek araç Deuce değil… Son olarak oyunda kullandığınız tüm araçları, kazanacağınız Fire Tribute’ler ile daha da güçlendirebileceğinizi ekleyelim. Ha unutmadan, aracınıza Mouth of Metal’i ekledikten sonra kendi müzik playlist’inizi de oluşturabiliyorsunuz.

WAH PEDALIM NEREDE?
Brütal Legend’in en az tek kişilik oyun modu kadar önemli olan bir de çok oyunculu modu var. Bu seçeneklerde en çok hayranı toplayarak bir metal konseri sahnesini oluşturmaya ve korumaya çalışıyorsunuz. Son yıllarda Capture the Flag ve Deathmatch oynamaktan baygınlık geçirenler için muhteşem özellikler sunuyor Brütal Legend’in çok oyunculu modları. Öncelik karakterinizi seçiyorsunuz. Seçtiğiniz karaktere göre birtakım özel güçleriniz oluyor. İşin ilginç tarafı bu oyun mod’larının gerçek zamanlı strateji baharatına sahip olması. Etrafınızdaki hizmetkarlarınıza basit komutlar verebiliyorsunuz. Daha fazla hayran sahibi oldukça çok daha değişik birimler de çağırıp kullanabiliyorsunuz. Oyunun bu kısmı öylesine çeşitli ve eğlenceli bir oyun deneyimi sunuyor ki önümüzdeki bir sene boyunca sık aralıklarla oynayacağınıza eminim. Diğer taraftan klasik multiplayer modları da bulunuyor oyunda.

PATLAK AMFİ
Oyunun müziklerine değinmeden geçemeyeceğim. Zaten oyunun başrolünde kesinlikle bu müzikler var. Oyunu daha ana menüde ilk açtığım zaman ilk çalan parça Electric Eye idi. Heavy metal’e gerçekten gönül vermiş bir kuşak için bulunmaz bir nimet bu parçalar, o dönemin müziklerini tanıma şansı bulamamış genç arkadaşlarımız içinse bir fırsat. Tırışkadan değil, gerçek heavy metal dışında başka nota basılmıyor bu oyunda. Kiss’ten, In Flames’e; Quiet Riot’tan, Manowar’a pek çok baba grubun en sıkı parçalarını dinleme şansı buluyoruz. Tam 108 farklı parça ve 75 farklı grup… O derece yani.

HEAVY METAL IS STILL KICKIN’
Brütal Legend baştan sona bir başyapıt, kırk yılda bir gelen oyunlardan biri. Arşivinizde mutlaka bulunması gereken harika bir oyun. Jack Black, Ozzy Osbourne, Lemmy Kilmister, Rita Ford ve Rob Halford gibi bir kadroyu kurduğu için Tim Schafer’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Harika oyun, harika müzikler, harika hikaye… Ya oynayın ya da ömrünüzün sonuna kadar Serdar Ortaç dinleyin…

DUYUNbrutal-legend-1Öncelikle bu oyunu kesinlikle güçlü bir ses sistemine bağlı olarak oynamanızın şart olduğunu belirtelim. Ardından Options menüsüne gidin ve müziğin sesini sonuna kadar açın. Diyalog ve efektleri de biraz kısarsanız headbang’e hazır hale geleceksiniz.

VURUNbrutal-legend-2Baktınız düşmanları kesemiyorsunuz, şimşek çaktırın. Bu sayede düşmanlarınız gökten inen yıldırımlar ile çarpılacak ve kesilmeye hazır hale gelecekler. Gitarı çok fazla kullanırsanız eliniz yanar, dikkatli olun.

SÜRÜNbrutal-legend-3Ayağınız yerden kesildikten sonra sorumluluğunuz da artıyor. Aniden dönmeniz gerekirse yuvarlak tuşunu, nitro kullanmak içinse sol analog tuşunu kullanıyorsunuz. Gazlayın gitsin…

İNLETİNbrutal-legend-4Boss savaşlarında kafa göz dalamıyorsunuz. Her bir boss’un nasıl öleceğini bilmeniz gerek. Oyun da size öyle çok fazla ipucu vermiyor her zaman. Hepsinin de kolay öldüğü bir yol var ama bilin bunu…

KAÇIRMAYINbrutal-legend-5Şimdiye kadar hiç çok oyunculu modlara bulaşmamış olsanız bile bunu kesinlikle kaçırmamalısınız. Tam bir parti ortamı… Müzikler sayesinde konser kaydı mı izliyorsunuz yoksa oyun mu oynuyorsunuz anlaşılmıyor zaten.

OYNANABİLİRLİK
-5YILDIZ-

GRAFİK
-4YILDIZ-

EĞLENCE
-5YILDIZ-

SES – MÜZİK
-5YILDIZ-

YAPIMCI
DOUBLE FINE

DAĞITICI
ELECTRONIC ARTS

PLATFORM
PS3, XBOX 360

İLGİLİ HABERLER