reklamı kapat

POPÜLER

Çin kamera 500 megapiksel

Bu kameradan kaçış yok; tam 500 megapiksellik izleme sistemi!

Çin, kamera ile vatandaşlarını izleme konusuna hemen her ülkeden daha fazla önem veriyor. Ülke bu doğrultuda yeni bir kameraya daha kavuşmuş durumda.

Çin, halkını gelişmiş yüz tanıma sistemleriyle sürekli olarak takip ediyor ve bu süreci geliştirmeyi sürdürüyor. Vatandaşlarını hemen her yerde tespit edebilir halen gelen ülke, artık süreci daha da gelişmiş hale getirecek bir kameraya sahip. Fudan Üniversitesi ve Changchun Institute of Optics, Fine Mechanics ve Physics of Chinese Academy of Sciences ortaklığında geliştirilen yeni bir kamera sistemi, tam 500 megapiksel çözünürlüğe sahip. Bu aşırı yüksek çözünürlük sayesinde aynı anda binlerce kişinin yüzü çok uzak mesafelerden etkili şekilde belirlenebiliyor. Yapay zeka teknolojisi üstüne kurulan süper kamera, söylendiği kadarıyla çektiği panoramik fotoğraflar ile görev yapıyor. Özellikle spor müsabakaları ya da protestolar / eylemler gibi çok büyük kalabalıkların bir araya geldiği durumlar için hazırlanan kameranın, ülkenin sosyal kredi sistemi için de büyük önem arz ettiği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

500 megapiksellik kamera sistemi teknolojik olarak harika görünüyor

Ancak biliyorsunuz her zaman bu tarz sistemlere karşı çok büyük tepkiler oluşuyor. Aynı şey bu kamera için de geçerli. Çin halkı bu kadar aşırı takibi elbette iyi bulmuyor ve sürecin farklı yerlere gittiğine inanıyor.

İlginizi Çekebilir

Elon Musk ise insanları Ay ve Mars’a götürmeyi planlıyor