reklamı kapat

POPÜLER

Bu kez de akıllı hoparlör hayat kurtardı

Akıllı telefonların insanların hayatını kurtardığına zaman zaman tanık oluyoruz. Acil durumlarda telefonda yer alan sanal asistana sesli komut yollayan kullanıcı; polisin, ambulansın veya itfaiyenin anında olay yerine müdahale etmesini sağlıyor. Telefona fiziki olarak erişim sağlamanın mümkün olmadığı veya bir saldırganın buna izin vermediği durumlarda sesli komutlar gerçekten de işe yarar hale geliyor. Yaşanan son olayda ise bu kez bir akıllı hoparlör hayatı tehlikede olan birini kurtarmayı başardı.

Anlatılanlara göre yaklaşık bir hafta öncesinde yaşanan olay Meksika’nınn Tijeras bölgesinde yaşayan Eduardo Barros, kız arkadaşı ve kızıyla birlikte evde otururken yaşandı. Aralarında bilinmeyen bir nedenle tartıştıkları belirten çiftin tartışmasının bir süre sonra fiziksel saldırıya dönüştüğü belirtiliyor. Kız arkadaşına silah doğrultan Barros’un bu sırada polislerle ilgili bir cümle kurduğu ifade ediliyor. Marka ve modeli belirtilmeyen akıllı hoparlörün bu cümle üzerine güvenlik güçlerine haber verdiği söyleniyor. Sonuç olarak polisin eve baskın yapmasıyla birlikte Eduardo Barras gözaltına alınıyor. Barras’ın şiddet, silah kullanma ve tehdit gibi suçlardan yargılanacağı belirtiliyor.

Şerif Manuel Gonzales, bu yeni teknolojinin bir hayat kurtarmaya yardım ettiği ve akıllı hoparlör o anda orada olmasa belki de anne ve kızının hayatta olmayabileceğini belirtiyor. Gelecekte akıllı hoparlörlerin daha fazla yaygınlaşmasıyla bu tür şiddet olaylarının daha kolay engelleneceği düşünülüyor.