reklamı kapat

POPÜLER

Bütçe dostu MacBook, M3 iMac ve fazlası için yeni bilgiler geldi

Teknoloji devi Apple, birçok yeni bilgisayar geliştiriyor. Bu sefer bütçe dostu MacBook, M3 işlemcili iMac ve fazlası için yeni bilgiler gündemde.

İlk bilgisi daha önce gelen bütçe dostu MacBook modeli, Ming-Chi Kuo’ya göre 2024 yılında lanse edilecek. Bu dizüstü ile Apple, ABD’deki okullarda kullanımı artan Chromebook’lara rakip olacak. Bütçe dostu yapısına rağmen alüminyum gövde üzerine kurulacağı aktarılan ürün, yüksek ihtimalle M1 işlemciden güç alacak. Bu arada biliyorsunuz şirket 30 Ekim (Türkiye’de 31 Ekim 03:00) tarihinde bir etkinlik yapacak ve burada yeni Mac’leri tanıtacak. Bunlardan birisi M3 işlemcili 24-inç iMac olacak, bu model Mark Gurman’a göre sadece işlemci açısından bir fark taşıyacak. Elbette bazı ufak iç değişiklikler olacak ancak tasarım genel olarak korunacak. Bu arada bugün bir sızıntı da yapıldı. Bu hemen aşağıda görebileceğiniz görselin, Apple’ın 30 Ekim etkinliğinde tanıtacağı M3 temelli yeni MacBook Pro’ların kutusunu gösterdiği iddia ediliyor. Bu kutu eğer gerçekse tasarım yeni modellerde korunacak ve Apple’ın yeni tasarladığı yerleşik duvar kağıdı ise görseldeki olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın elbette başka çalışmaları da bulunuyor. Örneğin Digitimes’ın iddiasına göre Apple şu an bir 12,9-inç LCD ekrana sahip iPad Air modeli geliştiriyor olabilir. 10,9-inç iPad Air’e oranla çok daha büyük bir ekran alanı sunacak bu ürün, yüzde 100 kesin değil ancak 2024’ün ilk yarısında resmi olarak lanse edilebilir ya da 2024’ün eylül etkinliğine bırakılabilir. iPad Pro’ları pazara 11-inç ve 12,9-inç boyutlarda sunan Apple, ihtiyaca göre ekran boyutu seçme şansını “Air” tarafına da getirmek istiyor gibi görünüyor.

Şirket bir katlanabilir iPad de geliştiriyor. Dikkat çeken ürün yine DigiTimes’ın haberine göre şu an yoğun bir geliştirme sürecinde ve 2024’ün sonunda resmi olarak lanse edilebilir. Katlanabilir ekranıyla büyük ekran alanını nispeten kompakt bir gövdede sunacak bu dört yıldır masada olduğu aktarılan tablet modeli, 2024’ün sonunu kaçırabilir yani 2025’in başına da bırakılabilir.

Apple’ın katlanabilir ekranları ilk olarak bir iPad’de kullanmak istediği, daha sonra ise katlanabilir iPhone odaklı çalışmalara girişeceği uzun zamandır gündemde yer alıyor. Apple bu bağlamda uzun süredir LG Display ve Samsung Display firmalarından katlanabilir ekran örnekleri de alıyor ve testler gerçekleştiriyor. Şirketin bu testlere göre katlanabilir ekranlı iPad’in tasarımını sürekli olarak güncellediği belirtiliyor.

Apple ve iMac dahil yeni Mac planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli