reklamı kapat

POPÜLER

Jaguar E-Type Zero

Büyük beklenti yaratmıştı; Jaguar E-Type Zero projesinden kötü haber

Klasik otomobil tutkunlarının yanında bambaşka bir kitleyi kendisine çekme potansiyeli taşıyan Jaguar E-Type Zero projesi, bekleyenlerini üzerecek.

8 Eylül 2017‘de gerçekleştirilen bir duyuru ile Enzo Ferrari‘nin “Dünyanın en güzel otomobili” olarak nitelendirdiği Jaguar E-Type için bir dönüm noktasının sinyalleri verildi. Klasik otomobillerin geleceğe aktarılmasındaki opsiyonlarından birisi olarak görülen elektrik dönüşüm paketini merkeze alan bu duyuruyla birlikte Zero adı verilen konsept bir projeyle tanıştık. Bu dönüşüm kısa sürede öylesine ilgi gördü ki, Jaguar cephesinin bu klasik dönüşümü üretim planlanmasına dahil etme kararını da 2018 içerisinde duyduk. Halihazırda I-Pace ile elektrikli otomobil hamlesini yapan şirketten gelen yeni açıklama ise projenin durdurulduğuna işaret ediyor. Jaguar E-Type Zero üretimini durdurma kararında çok ciddi bir neden de ortaya koymayan yönetimin, dikkatini farklı yönlere çevirdiğini söylemek mümkün.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Jaguar E-Type Zero projesi kaynak yetersizliğinden rafa kaldırıldı

Electrek kaynaklı olarak yayınlanan gelişmenin detaylarında, doğrudan Jaguar-Land Rover Classic departmanının patronu Paul Hegarty‘nin mesajı karşımıza çıkıyor. Projenin rafa kaldırılması konusunda üzgün olduğunu söyleyen Hegarty; “Genel oranda büyük ilgi gören E-Type Zero projesinin üretim ve geliştirme aşamalarını şimdilik duraklatmak gibi zor bir karar aldığımızı size bildirmekten üzüntü duyuyorum. Önümüzdeki süreçte bu gibi yenilikçi araç ve teknolojiyi müşterilerimize ulaştırmayı dört gözle beklerken, şu an için kaynaklarımızı klasik alanda diğer ürünlere odaklamak durumundayız.” ifadelerine yer veriyor. Açıklama içerisinden projenin tamamen iptal edildiği sonucundan ziyade beklemeye alındığı söylemek mümkün. Prototip versiyonda 225 beygir güç üreten elektrik motoruna yer veren Jag, menzil kısmındaysa 270 kilometre vadetmişti. Güç kaynağına göre değişmekle birlikte 6 ile 7 saat aralığında şarj edilebildiği açıklanan bu bataryalarla birlikte E-type Zero’nun 0’dan 100’e hızlanma değeri 5,5 saniye olarak akıllardaki yerini koruyor.

İlgili video

E-Type Zero tanıtımı