reklamı kapat

POPÜLER

“Büyük pile sahip iPhone’lar satışların azalmasına neden olur”

iPhone modellerinin en çok eleştirildiği nokta olan pil konusuna Apple‘dan halen bir çözüm gelmiş değil. Tasarım ekibinin başındaki isim Jonathan Ive’ın söylediklerine bakılırsa, Apple’ın pil kapasitesini artırma gibi bir niyeti de yok.

Ive’ın belirttiğine göre insanların iPhone almasındaki en büyük sebep, telefonun oldukça ince ve hafif olması. Ayrıca cihazın verdiği premium his de satışlarda önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla eğer Apple pili büyütmeye çalışırsa bu kez cihazın gövdesi de büyümek zorunda kalacak ve daha ağır bir iPhone modeliyle karşı karşıya kalacağız. Bu da deneyimli tasarımcı Jonathan Ive‘a göre tüketicilerin iPhone’dan uzak durmasına neden olabilir ve Apple’ın satışlarına zarar verebilir.

Apple’ın pili büyütmek istememesi bir yandan mantıklı, diğer yandan ise mantıksız olarak değerlendirilebilir. Kullanıcıların önemli bir kısmının tasarıma önem verdiğini söylemek mümkün ancak kullanım anlamında pil süresinin yüksek olması da çoğu kullanıcının iPhone’da görmek istediği bir şey. Hem iyi tasarım hem de iyi pil süresini bir araya getirmesi mümkün olmayan Apple’ın seçiminin tasarımdan yana olması dikkat çekiyor. Steve Jobs yönetiminde mühendislik yerine tasarım odaklı bir şirket haline gelen Apple’ın bu alışkanlığını yıllardır şirkette yer alan Jonathan Ive ile devam ettirmesi ise açıkçası pek de şaşırtıcı değil.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

““Büyük pile sahip iPhone’lar satışların azalmasına neden olur”” için 5 cevap

 1. oğuzhan Mengir dedi ki:

  Jonathan çıkacak deniliyordu keşke çıksa arkadaş biz sizden 5000 mah bataryalı telefon istemiyoruz en fazla 2600 mah ve 30 dk da %80 dolan pil istiyoruz pil ve güneş paneli üreten dev bir şirketsin a123 dende mühendis alıyorsun ince ve yüksek kapasiteli hızlı şarj olan bir cihaz neden yapmıyorsun hadi iphone 6 nın bataryası destekliyor ama kutunun içinde hızlı şarj adaptörü yok 6s te inşallah koyarlar

 2. Atakan Arısoy dedi ki:

  tam bir idiota yakışacak açıklama olmuş, tebrikler.
  İnsanların eline teknoloji harikası premium tadda bir ürün yerleştir sonra da onlara de ki: “sayın aşıklarımız; kusura bakmayın bu cihaz böyle. lütfen şarj aletlerinizi yanınızda taşıyın.”
  sadece bu yüzden evet sadece bu yüzden iphone ailesinden nefret ediyorum. çok açık ve net, böyle düşünen bir adam bana değil apple’ın ve kendisinin kişisel egolarına yatırım yapıyor demektir. Ben en potansiyel android müşterisiyim ve çok ciddiyim sadece ios bir android telefona yüklenebilmiş olsaydı, Apple’dan çoktan vazgeçen milyonlardan biri olurdum. bu şu demek ipin ucundasınız aslında.
  dünyada ilkleri yapmayı amaç edinmiş, sadece düşünceleriyle bile koskoca bir nesli peşinden sürükleyen bir adamı Steve Jobs’u yattığı yerde defalarca çevirdiniz ya helal olsun ayrıca size.
  Bugün imkansız dediğiniz şeyleri başarabilen bir sürü pil şirketi var. Ama yo! Apple olacağım diye verilen amaçsız kasıntı yüzünden klişe argelerden vazgeçemiyorsunuz.
  Yılların devi, ilklerin lideri, markaların markası Nokia, sırf bu inatçılığından vazgeçemedi diye artık esamesi bile okunmuyor. Aynı kafadasın Apple. Bütün dünyadaki bu markayı sevenlerin buna ihtiyacı var ve sen inat olsun diye duymazlıktan umursamazlıktan geliyorsun. Aynen devam et. Bizi senden daha iyi markalarla tanışmamız için aynen böyle motive et. Motive et ki senden daha kolay vazgeçebilelim.
  Ericsson’dan, Motorola’dan o çok sevdiğimiz Nokia’dan vazgeçtiğimiz gibi senden de geçeriz elmacı başım. si yu.

 3. hakan a. dedi ki:

  Muhendislik dedigin; hem ince, hem hafif hem de yuksek mah li pil yapmaktir. Flash bellek ureticileri daha fazla bellek isteyen kalin ve agir olan HDD yi alir deseydi suan 4gb flash belleklere duaci olurduk. Ceyrek mali yilda kazandigin kari bile ar-ge ye yatirsan ortaya ne fikirler ne tasarimlar cikar. Aciklama densiz Ive’in kisiligine gore olmus zaten, hic sasirmadim.

 4. Ali Ahmet dedi ki:

  Yani telefon 2 mm kalin olsa millet almaktan vaz mi gececek? Ekmek dilimi gibi yapin diyen yok ki. Azicik kalinlastirip pil kapasitesini arttirin kafi. 6,9 mm yerine 9 mm yap da bak daha cok satiyor mu o zaman gor.

 5. Emre Uludağ dedi ki:

  Jonathan Ive, Apple’dan ayrılırsa bana göre iPhone , Mac , iPad gibi cihazların tasarımları sarpa saracak ve ürün satışlarında düşüş yaşanacaktır diye düşünüyorum.