reklamı kapat

POPÜLER

“Büyük pile sahip iPhone’lar satışların azalmasına neden olur”

iPhone modellerinin en çok eleştirildiği nokta olan pil konusuna Apple‘dan halen bir çözüm gelmiş değil. Tasarım ekibinin başındaki isim Jonathan Ive’ın söylediklerine bakılırsa, Apple’ın pil kapasitesini artırma gibi bir niyeti de yok.

Ive’ın belirttiğine göre insanların iPhone almasındaki en büyük sebep, telefonun oldukça ince ve hafif olması. Ayrıca cihazın verdiği premium his de satışlarda önemli bir rol oynuyor. Dolayısıyla eğer Apple pili büyütmeye çalışırsa bu kez cihazın gövdesi de büyümek zorunda kalacak ve daha ağır bir iPhone modeliyle karşı karşıya kalacağız. Bu da deneyimli tasarımcı Jonathan Ive‘a göre tüketicilerin iPhone’dan uzak durmasına neden olabilir ve Apple’ın satışlarına zarar verebilir.

Apple’ın pili büyütmek istememesi bir yandan mantıklı, diğer yandan ise mantıksız olarak değerlendirilebilir. Kullanıcıların önemli bir kısmının tasarıma önem verdiğini söylemek mümkün ancak kullanım anlamında pil süresinin yüksek olması da çoğu kullanıcının iPhone’da görmek istediği bir şey. Hem iyi tasarım hem de iyi pil süresini bir araya getirmesi mümkün olmayan Apple’ın seçiminin tasarımdan yana olması dikkat çekiyor. Steve Jobs yönetiminde mühendislik yerine tasarım odaklı bir şirket haline gelen Apple’ın bu alışkanlığını yıllardır şirkette yer alan Jonathan Ive ile devam ettirmesi ise açıkçası pek de şaşırtıcı değil.