reklamı kapat

POPÜLER

BYD Seal U

BYD Seal U resmi olarak Avrupa macerasına başladı

BYD Seal U resmi olarak Avrupa macerasına başladı. Elektrikli model Avrupa’da çok ciddi satış rakamlarına ulaşacak.

BYD Seal U, Avrupa’da 41,990 euro başlangıç fiyatıyla satılacak en yeni Çinli ve elektrikli SUV modeli oldu. Volkswagen ID.4 başta olmak üzere birçok elektriklinin karşına çıkacak şık araç, Avrupa’da 72 kWh ya da 87 kWh batarya seçeneklerine sahip olacak. Bu BYD imzalı “Blade” adı verilen bataryalar ile sırasıyla 420 km ve 500 km menzil açıklanan araç, şirketin e-Platform 3.0 isimli gelişmiş platformu üzerine kuruluyor. Peki Türkiye macerası? Türkiye’de BYD Seal U DM-i modeli satılacak. Geçtiğimiz günlerde “Elektrikli BYD ailesinin yeni üyesi şarj edilebilir hibrit BYD Seal U DM-i, yakında Türkiye’de!” açıklamasıyla duyurulan bu gelişme, aslında büyük bir sürpriz olmadı. Eğer kaçırdıysanız “Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ” firmanın Türkiye’deki planlarını değiştirdi. BYD, detaylar netleşene kadar Türkiye’ye elektrikli yeni araçlar değil PHEV (Şarjlı hibrit temelinde) getirecek. BYD firması Türkiye’de şu an resmi olarak sadece tamamen elektrikli ATTO 3’ün satışını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çinli firmanın şimdiye kadar Türkiye’ye elektrikli Seal ve Han modellerini getireceği de söyleniyordu ancak bu durum dün itibarıyla bir süre için değişmişti. Buradaki X hesabında bir açıklama yapan Emre Özpeynirci, şu önemli bilgileri verdi: “Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisi Çinli BYD, birçok marka ve model gibi Türkiye’de 29 Aralık’ta yürürlüğe giren, ‘Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ’e takıldı. 

Sektörü karıştıran tebliğle Gümrük Birliği ve STA ülkeleri dışından elektrikli otomobil getiren marka ve distribütörlere hali hazırdaki yetkili servisleri dışında 20 adet kendine ait servis açma zorunluluğu getirmesi, Çinli BYD’nin yönünü elektrikten şarjlı hibrite çevirmesine sebep oldu. Çinli marka tebliğle ilgili detaylar belli oluncaya kadar elektrikli otomobil yerine Türkiye’ye şarjlı hibrit (PHEV) modelleri getirecek. Normalde ilk çeyrekte D-SUV sınıfındaki başarılı modeli Seal U’nun elektrikli versiyonunu getirmeyi planlayan BYD Türkiye, bu engel nedeniyle bu yılın ikinci çeyreğinde (Haziran) Seal U’nun şarj edilebilir hibrit versiyonunu satışa sunacak.

BYD Seal U yanında bu da ilginizi çekebilir: Acer imzalı elektrikli bisiklet modeli