reklamı kapat

POPÜLER

Call of Duty: Black Ops III incelemesi

call-of-duty-black-ops-III-2

İÇERİK ZENGİNLİĞİ

CoD isminin yanında Black Ops takısı varsa beklememiz gereken şeyleri az çok biliriz. Üzerinde durulmuş ve emek harcanmış bir senaryo, hikaye örgüsünde parlamayı başaran ana kötü karakter ve olmazsa olmaz final twisti. Oynanış olarak tüm firmalar aynı düsturu takip ettirdiğinden, senaryoda farklılığı ortaya koymak Treyarch’ı önemli kıldı. Modern Warfare özlemini dindirmeye en fazla yaklaştığımız oyunlar da hep bunlar oldu. Tüm bunların altını çiziyoruz çünkü Black Ops III, Treyarch’ın ustalık eseri olduğunu belli eden bir işçilik barındırıyor. Bugüne dek öğrendikleri ve yapabilecekleri her şeyi burada hayata geçirmek istediklerini hissediyorsunuz.

Bunun hem çok iyi hem de çok kötü sonuçlar doğurduğunu belirtmemiz lazım. Çok iyi çünkü Black Ops III şimdiye dek yapılmış en büyük, en dolu ve en zengin Call of Duty oyunu. Yapabilecekleriniz asla bitmiyor, her yerden uğraşmanız gereken farklı bir detay fırlıyor. “Her yıl aynı oyuna bu kadar para verilir mi?” şikayetlerini kesmek için önemli bir adım bu. Black Ops III, içerik, farklılık ve doluluk anlamında paranızın karşılığını fazlasıyla veren bir oyun. Sıkıntı, tüm bu doluluğun her parçada aynı kaliteyi gösteremiyor olmasında. Yani evet çok şey var, ancak hepsi sizi memnun edecek diye bir garanti yok.

Üzülerek söylemek durumundayız ki en büyük hayal kırıklığını yaşayacağınız yer senaryo olacak. Yıllardır klişe dahi olsa kendini keyifle oynatan, hatta ve hatta Black Ops serisinde bunu kaliteli de kılmayı başaran senaryo, bu sefer oyunun en zayıf halkası haline gelmiş. Unutmayın ki diğer parçalar ne kadar sağlam olursa olsun, bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür. Hele de söz konusu halka senaryoyu temsil ediyorsa…
BAŞARISIZ SENARYO

Black Ops III bizleri yakın geleceğe, ancak Advanced Warfare’dan biraz daha uzağa götürüyor. Black Ops II’de yaşananlardan 40 yıl sonra, 2065 senesinde buluyoruz kendimizi. Teknolojinin tam anlamıyla üstünlüğü ele aldığı ancak küresel ısınmanın yaşanacak bir hayat bırakmadığı topraklardayız. Karakterimiz (Evet bir ismi yok, oyunda “The Player” olarak geçiyor) başarısızlıkla sonuçlanan bir operasyon sonrası ağır yaralanıyor (Ağır derken kollarının ve bacaklarının kopmasından bahsediyoruz) ve gözünü bir hastanede açıyor.

Teknoloji sağ olsun kendisine yeni robotik uzuvlar ve çok daha önemli olan DNI entegre ediliyor. DNI, bu sisteme sahip diğer kişilerle doğrudan iletişimi sağladığı gibi aynı zamanda robotlar, teknolojik cihazlar ve hatta diğer insanlara zihinsel müdahale sağlıyor. Kısacası fikrimiz dahi sorulmadan bir süper asker haline getiriliyoruz ama, diğer seçeneğin ölüm olduğu düşünülürse pek de şikayet edebileceğimiz söylenemez herhalde. Tamamı süper askerlerden oluşan ekibimizle birlikte teknolojiyi kötü emellerine alet eden hainlere karşı vereceğimiz amansız mücadele de hikayenin temelini oluşturuyor. Ama dediğimiz gibi bu bir Black Ops oyunu, elbet bir yerinde twist bekleyin yine siz.