reklamı kapat

POPÜLER

Can yeleği görevi üstlenen bileklik [Video]

07 Temmuz 2015

Su sporlarıyla uğraşanlar, çocuklar ve yüzme konusunda yeterince iyi olmayanlar için can yelekleri oldukça büyük bir önem taşıyor. Buna karşın birçok kişi rahatsız olduğu gerekçesiyle bu yelekleri giymeye pek yanaşmıyor. Geliştirilen Kingii isimli bileklik ise hem küçük boyutuyla şık görünüyor hem de zor durumlarda hayat kurtarıyor.

Dünyanın en küçük şişirilebilir can kurtarma cihazı olarak lanse edilen Kingii, birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. Üzerinde yer alan pusula sayesinde kıyının ne tarafta kaldığı görülüyor ve üzerindeki düdük aracılığıyla zor durumlarda yardım çağırılması mümkün oluyor. Bileklik üzerinde bulunan kol çekildiğinde balon şişiyor ve suyun altında zor durumda olan kişi su yüzeyine doğru kolayca çıkmış oluyor. Bir kere kullanıldıktan sonra şişmiş olan balon talimatlara uygun olarak yerine geri koyuluyor ve yeni bir karbondioksit silindiri cihaza takılarak kullanıma devam ediliyor. Kingii’nin kurucusu Tom Agapiades, daha önce bir arkadaşının denizde hayatını kaybetmesinin ardından böyle bir cihaz geliştirmeye karar verdiğini ve bu cihazla birlikte boğulmaların sona ermesini umduğunu belirtiyor.

Indiegogo‘da yalnızca 65 bin dolar destek bekleyen ve neredeyse 500 bin dolar toplamayı başaran proje kapsamında bu cihazlardan birine sahip olmak için 69 doları gözden çıkarmak gerekiyor.  Her şey beklendiği gibi giderse bu yılın eylül ayında kullanıcılara ürünün gönderiminin sağlanacağı ifade ediliyor.

VİDEO

YORUMLAR