reklamı kapat

POPÜLER

Canon EOS M6 incelemesi

Canon EOS M6

DSLR DENEYİMİ UFACIK GÖVDEDE

Canon’un yeni makinesi EOS M6, geçtiğimiz yılın sonlarında satışa sunulan EOS M5’in aksine daha kompakt bir gövde boyutuna sahip. Daha çok profesyonelleri hedef alan EOS M5’ten aynı zamanda daha hafif olan M6’yı, hem taşınabilirliğe hem de performansa önem verenlerin tercih edeceğini söyleyebiliriz. Canon’un ofisimize gönderdiği makine siyah renge sahip olsa da EOS M6’nın gümüş renkli modeli de bulunuyor. Metal gövdeli rangefinder tipi aynasız makinenin üst kısmında manuel ve otomatik olmak üzere 12 farklı çekim modu, poz telafisini ayarlamanızı mümkün kılan bir teker, güç tuşu ve deklanşör tuşu bulunuyor. Makinede güç açma kapama tuşu ise poz telafisi tekerinin hemen altında yer alıyor.

Sağ yan kısımda HDMI ve kablosuz bağlantı için bir tuşun yer aldığı makinenin sol kısmında flaş açma tuşu, mikrofon ve USB bağlantıları mevcut. SD kart girişi ise EOS M6’nın altında yer alıyor. EOS M6’nın ergonomisine bakıldığında ise piyasadaki diğer aynasız kompakt makineler kadar başarılı olmadığının altını çiziyoruz. Eğer bir DSLR makine kullanıcısı iseniz EOS M6’nın kompakt gövdesinde ilk başta kullanım açısından zorluk yaşayabilirsiniz. Makineyi sıkça kullandığınızda ise bu sürece daha kolay alışacağınızı söyleyelim.

EOS M6’nın arka tarafında 3 inç büyüklüğünde hareketli bir ekran bulunuyor. Ekran aynı zamanda dokunmatik özelliğine de destek veriyor. Güneş ışığı altında kullandığımızda herhangi bir sorun yaşatmayan bu ekran haricinde makinede düşük ışık koşulları için dahili flaş da var. Hot shoe yuvası sayesinde harici flaşlar da takabileceğiniz EOS M6’da elektronik veya optik vizör ise ne yazık ki yok. Ancak opsiyonel olarak sunulan Canon EVF-DC2 isimli elektronik vizörü satın alabilirsiniz.