reklamı kapat

POPÜLER

Çarpışma testi korkunç gerçeği ortaya çıkardı [Video]

Otomobillerin güvenlik kriterlerini belirleyen çarpışma testlerinden birisi Nissan’ın model yılları birbirine yakın olmasına karşın farklı pazarlarda sunduğu iki modelini karşı karşıya getirdi.

Euro NCAP“. Bu isim çoğu kişi için yabancı değil. İlk olarak Amerika‘da başlayan ardından küresel olarak referans gösterilen güvenlik programı, otomobil üreticilerinin yeni modellerinin güvenlik testlerini gerçekleştiriyor. Günümüzde bir otomobil alırken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi olan kriteri değerlendirme ölçütleriyle belirleyen çarpışma testleri, günümüzde farklı bölgelerde Latin NCAP, Euro NCAP ve Global NCAP adı altında yapılıyor.

Günümüz güvenlik teknolojilerinin ne kadar geliştiğini kullanıcılara görsel olarak kanıtlayan son testlerden bir tanesi 1959 yılında yine Amerika’da kurulan, Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü yetkilileri tarafından gerçekleştirildi. Nissan’ın Amerika’da satılan en ucuz modeli olan 2016 Nissan Versa ve Meksika pazarında hiçte ucuz sayılmayacak rakamlarla sunulan 2015 Nissan Tsuru‘yu bir araya getiren çarpışmanın sonuçları oldukça korkutucu. Test sonuçları, geçtiğimiz süreçte NCAP kayıtlarında Nissan Tsuru’nun 2007-2012 yılları arasında karıştığı ve 4.000 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuşlanan kazaların nedenini bir kez daha göz önüne seriyor.

VİDEO

Otomobillerin güvenlik teknolojilerini sergileyen ve karoser yapılarının geçmişten günümüze ne derece geliştiğini orta koyan birçok test NCAP bünyesinde yapıldı ve yapılma devam ediliyor. Eski jenerasyon modellerle yeni jenerasyon karoser ve güvenlik sistemlerinin karşı karşıya geldiği birkaç NCAP ve IIHS testi bir araya getirdik.

BONUS VİDEO #1

BONUS VİDEO #2

BONUS VİDEO #3
Çarpışma sonrası frenleme teknolojisinin önemini ortaya koyan testte, ölümcül yaralanma risklerinin azalmasıyla birlikte, olası maddi zararın miktarı oldukça azalıyor.