reklamı kapat

POPÜLER

Çentiksiz ekran deneyimi; Honor 9X incelemesi

KAMERALAR NE ALEMDE?

Akıllı telefonların en çok merak edilen yönlerinden biri kameralar. Söze ön kamerayla başlamak gerekirse Honor 9X, 16 megapiksel çözünürlüklü bir ön kamerayla bizlerle buluşuyor. Yapay zeka desteği bulunan ön kamera yeterli ışık koşullarında fena olmayan bir performans sergiliyor. Portre modundan ise çok memnun kalmadık. Bazı filtrelerde başarılı sonuçlar elde ederken bazılarında ise denemelerimiz hüsranla sonuçlandı. Ancak genel olarak ön kameranın daha iyi olabileceğini düşünüyoruz. Burada küçük bir not daha ekleyelim. Ön kamera düşme algılama özelliğiyle geliyor. Yani selfie çekerken elinizden telefonun kayması durumunda Honor 9X düşüşü otomatik olarak algılıyor ve kamerayı kapatıyor.

Arka tarafta ise 48 MP ana kamera + 8 MP süper geniş açılı kamera ve 2 MP derinlik kamerası yer alıyor. Burada da derinlik kamerasının performansını ön kameradakine benzer şekilde çok sevemedik. Bokeh efektlerde özellikle saçlarda çok sıkıntı yaşadık. Portre çekimlerinin dışında Açıklık modu ile diğer nesnelerin çekimlerinde daha başarılı sonuçlar elde ettiğimizi söyleyebiliriz. 8 MP’lik süper geniş açı manzara fotoğraflarında kullanıcıların hayli işine yarayacaktır. Ancak kenarlara doğru hafif bir bozulma olduğunu belirtelim. Özellikle grup fotoğraflarında bu biraz daha hissettiriyor. Ana kamera ise performans açısından aralarında en beğendiğimiz oldu. Yeterli ışıkta dikkat çekici kareler yakalamak mümkün. Yapay zeka desteği de kullanıcılara yardımcı oluyor. Çekimlerde 6x’e kadar dijital yakınlaştırma da yapılabiliyor. Gece moduna da sahip olan Honor 9X belki bir amiral gemisi performansı sergilemiyor fakat çok düşük ışıkta günü kurtarır. Gece karanlığında ise istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Cihaz video tarafında yapay zeka destekli stabilizasyon özelliğine sahip ancak bunu sadece 720p’de yapabiliyor. 720p çekimler de sadece 30fps destekliyor. Bunu da ekleyelim dedik. Video tarafı belki daha güçlü olabilirdi bu açıdan.

Günün sonunda Honor 9X, özellikle pil gücüne ve multimedya deneyimine önem veren kullanıcılar için alternatiflerden biri olmayı başarıyor.