reklamı kapat

POPÜLER

CEO Sergio Marchionne’den, Ferrari’nin arazi aracı ve Formula E iddialarıyla ilgili önemli açıklamalar

İtalyan devinin son dönemde en çok muhattap olduğu iddialar ve sorulardan iki tanesi şimdilik cevap buldu.

Lamborghini’nin “Dünyanın ilk süper spor arazi aracı” rozeteyle tanıtımını gerçekleştireceği Urus’un resmi tarihi bu hafta içerisinde açıklandı. Lambo’nun, tarihine yepyeni bir sayfa olarak ekleyeceği Urus hamlesinin resmileşmesinin ardından gözler rekabetin diğer tarafındanki Ferrari’ye çevrilmişti. Bu hafta içerisinde Bloomberg’e yansıyan ve detaylarını sizlerle de değerlendirdiğimiz haberde, Ferrari’nin bu adımı 2022 yılında atacağı satırlara yansımıştı. Bu zamana kadar bu konuyla ilgili soruları yanıtsız bırakan FIAT-Chrysler CEO’su Serio Marchionne nihayet sessizliğini bozu ve ilk kez konuyla ilgili görüşlerini dile getirdi. Sorulara ilk adımda “politik” cevap veren Marchionne, Ferrari’nin bir arazi aracı fikrine tamamen karşı olmadığının sinyallerini verdi.

Geride bıraktığımız gün düzenlenen yılın ikinci çeyreğiyle ilgili değerlendirmelerin yapıldığı toplantının ardından soruları yanıtlayan Marchionne; “Ferrari, bazı faydalı özelliklere sahip bir araç kavramı geliştirebilir. Bence Ferrari mühendislerine arazi kabiliyeti olan bir konsept yapma izni verildiğinde bu büyük ihtimalle olacaktır ve bu tamamen Ferrari tarzında gerçekleşir. Ferrari dahil olduğu her segmette yeni tanımları oluşturan bir üretici olarak tarihte yer edinmiştir. Buna doğrudan arazi aracı demek istemiyorum ve bu adım Ferrari’ye özgü olacak. Karar henüz alınmış değil.” diyerek basına yansıyan iddiaların doğrulunu dolaylı yoldan olsa da kabul etti.


Bu konunun yanı sıra Ferrari için önemli adımlardan birisi de şüphesiz sokaklarda yaşanan elektrikli değişimin, pistlere de yansımaya başladığı yeni süreç içerisinde gerçekleşecek. Son olarak Mercedes ve Porsche’nin konuyla ilgili somut adımlarına tanık olduğumuz Formula E ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan Marchionne, farklı bir bakış açısı ortaya koydu ve Ferrari’nin doğrudan Formula E’ye katılımının yakın dönemde gerçekleşmeyeceğinin sinyallerini verdi. CEO’nun burada düşündüğü nokta Ferrari’den ziyade grup içerisinde yer alan Maserati veya Alfa Romeo ile bu organizasyona dahil olmak. “Ferrari’nin doğrudan Formula E’ye katılacağını düşünmüyorum. Eğer bu organizasyona dahil olacaksak bu grubun diğer markalarıyla olur. Şimdilik bunun ne olacağını bilmiyoruz.” diyen Marchionne bir anlamda geçmişte basına yansıyan iddaları yalanlamış oldu.