reklamı kapat

POPÜLER

Önemli iddia: FIAT-Chrysler Çin’li otomobil üreticilerin radarında!

Yurt dışı kaynaklarına yansıyan haberlerde, farklı farklı isimler geçse de Çin merkezli bir üreticinin büyük bir satın alma gerçekleştireceğine işaret ediyor.

Geçtiğimiz yıllara oranla nispeten beklentiler ışığında bir 2016’yı geride bırakan FIAT-Chrysler‘i 2017 yılında çok hareketli günlerin beklediğini, henüz yılın ilk günlerinde basına yansıtan bir haberle anlamıştık. Artan borç yükünden ötürü bünyesinde barındırdığı Alfa Romeo ve Maserati gibi markaları elden çıkarma isteği ortaya çıkan grup, günümüze kadar bu adımlardan bir sonuç elde etmedi. Bu haberlerin ardından kendisine küresel bir partner arayan Sergio Marchionne ve ekibi Volkswagen ve General Motors ile iletişime geçmiş lakin buradan da elle tutulur bir sonuç alınamamıştı. Tüm bu adımların ardından sizlerle paylaştığımız özel analiz haberimizde, süreci değerlendirip grubun artık bu yıl içerisinde herhangi bir satın alma veya ortaklıkla sahne almayabileceğine dair bir değerlendirme yapmıştık. Lakin bugün basına yansıyan detaylarda 2017‘nin halen FIAT-Chrysler için hareketli günlere gebe olduğuna işaret ediyor.


Automotive News‘e yansıyan haberde, Çin merkezli önemli bir otomobil üreticisinin FIAT-Chrysler’i satın almak için en az bir teklifte bulunduğu ve teklifin yetersiz olması nedeniyle reddedildiği iddia edildi. Yine aynı haber içerisinde, geçtiğimiz hafta FCA yöneticilerinin Great Wall Motor Co ile görüşmek üzere Çin’e gittikleri ve Çin delegasyonlarının Michigan’ın Auburn Hills kentindeki tesisinde incelemede bulunduğu ifade edildi. Konuyla ilgili farklı kaynakları araştırdığımızda Dongfeng Motor, Seddi, Zhejiang Geely gibi farklı isimlerin FIAT-Chrysler ile ilgilendiğiyle ilgili detaylarla karşılaşsak da ortak noktanın bir Çin’li üreticinin FIAT-Chrysler’de önemli bir satın alma gerçekleştireceğinin sinyalinin çok güçlü olduğunu belirtmeden edemiyoruz. Son olarak Maserati, Alfa Romeo ve Ferrari’nin bu satın alma kapsamında dahil olmayacağına dair kuvvetli bilgilerin de varlığını söylemeden geçmeyelim. Önümüzdeki günlerde FIAT-Chrysler’le ilgili son dakika haberini almamız yüksek bir ihtimal gibi gözüküyor.

YORUMLAR