reklamı kapat

POPÜLER

akıllı ayna

CES 2024’te tanıtıldı: Sağlık kontrolü yapabilen akıllı ayna

ABD’de devam eden CES 2024 fuarında resmi olarak tanıtıldı: Sağlık kontrolü yapabilen akıllı ayna Anura MagicMirror.

Anura MagicMirror, CES 2024 kapsamında fiziksel olarak da sergilenen bir ürün olarak dikkat çekti. Tanıtım videosunu hemen aşağıda görebileceğiniz ürün, hayati belirtileri kontrol etme ve hastalık riski değerlendirmeleri sağlamak adına çeşitli sensörler, kamera ve sürpriz olmayacağı üzere yapay zekadan yardım alıyor. 21,5-inç boyutundaki Anura MagicMirror, aktarıldığı kadarıyla karşısına geçen kişiyi 30 saniyede tarıyor ve bu süreçte yüzdeki kan akışını izlemek için patentli bir Transdermal Optik Görüntüleme teknolojisi kullanıyor. Topladığı diğer verileri de kullanarak 100 farklı sağlık parametresini değerlendirebildiği açıklanan ürün, geliştirici isim NuraLogix’e göre kan basıncı, BMI, kalp atış hızı değişkenliği, nabız hızı, nefes alma hızı ve yüz cilt yaşını içeren çok sayıda sağlık bilgisini kayıt altına alabiliyor. Diyabet, kardiyovasküler hastalık, inme, hipertansiyon, yağlı karaciğer hastalığı ve daha fazlası için risk değerlendirmeleri sağlayabildiği ve zihinsel stres ile depresyon riski değerlendirmeleri yaptığı da açıklanan akıllı ayna, kağıt üzerinde çok iddialı görünüyor ancak şimdilik bir satış fiyatı açıklanmıyor.

https://youtu.be/8QWC9J9sfyA

CES 2024’te sağlık odaklı başka duyurular da oldu, sağlık tarafına büyük yatırımları bulunan Withings, CES 2024’ü de es geçmedi. Resmi olarak tanıttığı BeamO ile sağlık tarafına ilginç bir seçenek daha ekleyen şirket, henüz FDA onayı alınmayan bu kompakt ürünle termometre, nabız oksimetresi, EKG ve stetoskopu bir araya getiriyor, bu sayede ürünle beraber kolaylıkla ateş ölçülebiliyor, elektrokardiyogram çekilebiliyor, kandaki oksijen seviyesine bakılabiliyor veya kalp ya da akciğer sağlığını izlemek için stetoskop temelinde dinleme elde edilebiliyor. Topladığı verileri sürpriz olmayacağı üzere depolayan ve akıllı telefon uygulamasına gönderebilen model, stetoskop kaydını uygulamaya aktarmadan önce dinlemek adına bir USB-C – kulaklık adaptörü ile geliyor. Bu kadar önemli detayı böyle ufak bir cihazda bir araya getirebilmesi gerçekten takdir toplayan Withings, kişisel sağlık konusunda fark yaratacak BeamO cihazını FDA onayından sonra 250 dolara satışa sunacağını açıklıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Withings, CES 2023 kapsamında ise idrar analizi yapan akıllı tuvalet cihazı ile dikkat çekmeyi başarmıştı. Hatırlamak adına U-Scan isimli ürün, direkt olarak tuvalet içerisine takılması için geliştirilen bir cihazdı. Kablosuz akıllı telefon bağlantı desteği bulunan model, sıcaklık üzerinden tuvalet suyu ile idrar arasındaki farkı algılayabiliyor ve üzerine yapılan idrarı analiz ederek farklı sağlık verilerine bakan değiştirilebilir kartuşlar taşıyor. İdrarın yapılma şeklinden kime ait olduğunu algılayabilen U-Scan, Nutri Balance ve Cycle Sync gibi kartuşlara sahipti.

Bu kartuşlardan Cycle Sync, hormonal tespit ve pH seviyelerine dayalı olarak kadınlar için adet döngüsü tahminleri ile yumurtlama penceresi gösteriyor. Bu kartuş ayrıca su dengesi değerlendirmesi ve protein-sebze dengesi analizi de yapıyor. Nutri Balance ise pH, C vitamini ve keton seviyelerinin analizini sunuyor. Burada da protein-sebze dengesi ile sıvı alımı analizleri gerçekleştiriliyor ve kişilere tavsiyelerin de olduğu detaylı bilgiler veriliyor.

akıllı ayna yanında bu da ilginizi çekebilir: Franky Zapata’dan yeni hava aracı