reklamı kapat

POPÜLER

OpenAI GPT-5 LOG Tasarım

ChatGPT için “çok faktörlü kimlik doğrulama” geldi

 - Güncelleme: 08 Mart 2024 09:09

OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka temelli sohbet botu ChatGPT, çok faktörlü kimlik doğrulama ile güvenliği artırıyor.

Güvenlik için güzel bir adım atan firma, çok faktörlü kimlik doğrulama ile hesap güvenliğini ciddi şekilde güçlendiriyor. Bu sistemin ne olduğu bilmeyenler için kısaca şöyle açıklanıyor: “Çok faktörlü kimlik doğrulama, kullanıcıların yalnızca bir paroladan daha fazla bilgi girmesini gerektiren, hesapta çok adımlı oturum açma sürecidir. Örneğin, kullanıcılardan parolanın yanı sıra e-posta adreslerine gönderilen bir kodu girmeleri, gizli bir soruyu yanıtlamaları ya da parmak izlerini taratmaları istenebilir. İkinci bir doğrulama yöntemi, bir sistem parolası ele geçirildiği takdirde yetkisiz hesap erişimini önlemeye yardımcı olabilir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ChatGPT için bundan önce ses odaklı bir adım atılmıştı. Servis, iOS ile Android uygulamaları ve aynı zamanda web sürümünde artık isterseniz hazırladığı cevapları sesli olarak okuyabiliyor. Nasıl çalıştığı buradaki videoda gösterilen altyapı, bazı kişilerin çok hoşuna gidecek ve sohbet botuyla iletişimi daha doğal hale getirecek gibi görünüyor. Sistem için elbette başka çalışmalar da var. Örneğin Mishaal Rahman tarafından aktarıldığı kadarıyla Android için ChatGPT uygulamasına 1.2024.052 sürümüyle beraber bir ana ekran widget’ı da eklenecek. Bu widget ile beraber sohbet botuna ana ekrandan hızlı şekilde erişim sağlanabiliyor, sistemi sık sık kullananlara güzel bir kolaylık veriliyor. Herkese önümüzdeki günlerde açılacak widget, kompakt yapıda (4×2) ve metin ile görsel yanında hızlı sesli etkileşim de sunuyor.

ChatGPT haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu