reklamı kapat

POPÜLER

macOS Sonoma LOG Tasarım

macOS 14.4 ile 50’den, iOS 17.4’le ise 40’tan fazla güvenlik açığı kapatılıyor

Bugün öğrendiğimiz kadarıyla macOS 14.4 ile 50’den, iOS 17.4‘le ise tam 40’tan fazla güvenlik açığı kapatılıyor.

Güncellemelerin zamanında yapılması gerçekten büyük önem arz ediyor, yukarıda da dediğimiz gibi macOS 14.4 ve iOS 17.4 ile inanılmaz çok sayıda güvenlik açığı ortadan kaldırılıyor. Hemen yapılması gereken macOS tarafındaki son güncelleme için Apple şunları kısaca şunları yazıyor: “macOS Sonoma 14.4, yeni emojilerin yanı sıra Mac’iniz için başka özellikler, hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri içerir.

Emoji

-Yeni mantar, anka kuşu, misket limonu, kırık zincir ve sallanan kafa emojileri artık emoji klavyesinde kullanılabilir

-18 vücut ve insan emojisi ters yöne bakmayı destekler

Bu güncelleme, şu iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerini de içerir:

-Podcast’lerde bölüm metinleri tamamen okunabilir, metinlerde sözcük veya ifade aranabilir, belirli bir anına tıklanarak o noktadan itibaren oynatılabilir ve Metin Puntosu, Kontrastı Artır ve VoiceOver gibi erişilebilirlik özellikleri ile kullanılabilir

-Safari Favoriler çubuğu, web siteleri için yalnızca simge gösterme seçeneği ekler”

iOS 17.4 güncellemesi için Türkiye’deki kullanıcıları da kapsayan resmi sürüm açıklaması ise şöyle:

“Emoji

 • -Yeni mantar, anka kuşu, misket limonu, kırık zincir ve sallanan kafa emojileri emoji klavyesinde kullanılabilir
 • -18 vücut ve insan emojisi her iki yöne de bakma seçeneğini ekler

Apple Podcasts

 • -Dökümler, bir bölümü İngilizce, İspanyolca, Fransızca ve Almanca dillerinde sesle eşzamanlı olarak vurgulanan metinle birlikte takip etmenizi sağlar
 • -Bölüm metinleri tamamen okunabilir, metinlerde sözcük veya ifade aranabilir, belirli bir anına dokunularak o noktadan itibaren oynatılabilir ve Metin Puntosu, Kontrastı Artır ve VoiceOver gibi erişilebilirlik özellikleri ile kullanılabilir

Bu güncelleme, aşağıdaki iyileştirmeleri ve hata düzeltmelerini içerir:

 • -Müzik tanıma, belirlediğiniz parçaları Müzik’teki Listeler’inizin ve Arşiv’inizin yanı sıra Apple Music Classical’a da eklemenizi sağlar
 • -Siri’nin aldığınız mesajları desteklenen tüm dillerde seslendirmeye yönelik yeni bir seçeneği vardır
 • -Çalınan Aygıt Koruması, tüm konumlarda artırılmış güvenlik seçeneğini destekler
 • -Ayarlar’daki Pil Sağlığı, iPhone 15 ve iPhone 15 Pro modellerinde pil devir sayısını, üretim tarihini ve ilk kullanımı gösterir
 • -Bul’da kişi resimlerinin boş olmasına neden olan bir sorunu düzeltir
 • -Çift SIM kullanıcıları için telefon numarasının birincilden ikincile değişmesine ve mesaj gönderdikleri grup tarafından görülebilmesine neden olan bir sorunu düzeltir.

Apple, iOS 17.4 ile devreye alınan Avrupa merkezli yeni dönem içinse şunları aktardı: “Apple, AB’de uygulamaları olan geliştiricilere yönelik App Store’a getirilen bir dizi değişikliği de paylaştı. Bu değişiklikler iOS, iPadOS, watchOS ve tvOS gibi Apple’ın işletim sistemlerinde kullanılan uygulamaları etkiliyor. Değişiklikler arasında, AB’deki kullanıcıları App Store’un güvenli ödeme işlemleri dışındaki alternatiflerin kullanılmasıyla bağlantılı riskler konusunda bilgilendiren yeni açıklamalar da yer alıyor. Geliştiriciler açısından değişiklikler şu noktaları içeriyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 • -Ödeme hizmeti sağlayıcılarının (PSP’ler) kullanımıyla ilgili yeni seçenekler: Geliştiricinin uygulamasında dijital ürün ve hizmetler için yapılan ödemelerin işleme alınmasına yönelik yeni seçenekler sunulacak.
 • -Ödemelerin harici bir web sayfasına giden bir bağlantı aracılığıyla işleme alınmasıyla ilgili yeni seçenekler: Kullanıcılar, dijital ürün ve hizmet satın alma işlemlerini geliştiricinin harici web sitesinde tamamlayabilecek. Geliştiriciler, AB’deki kullanıcıları uygulamaları dışındaki kampanyalar, indirimler ve diğer teklifler hakkında da bilgilendirebilecek.
 • -İş planlama araçları: Geliştiricilerin ücretleri belirlemesine ve Apple’ın AB’deki uygulamalar için sunduğu yeni iş koşullarıyla bağlantılı ölçümleri anlamasına yardımcı olacak.
Bu değişiklikler, AB’deki kullanıcıları korumaya ve bilgilendirmeye yönelik yeni adımlarla birlikte aşağıdaki noktaları da içeriyor:
 • -App Store ürün sayfası etiketleri: İndirilen uygulama alternatif bir ödeme işlemi kullanıyorsa bunu kullanıcıya bildirir.
 • -Uygulama içi açıklama sayfaları: İşlemi gerçekleştiren Apple olmadığında ve geliştirici kullanıcıyı işlemin tamamlanması için alternatif bir ödeme işleyicisine yönlendirdiğinde kullanıcıları bilgilendirir.
 • -Yeni App Review süreçleri: Geliştiricilerin alternatif ödeme işleyicilerinin kullanıldığı işlemlerle ilgili bilgileri doğru şekilde aktardığını doğrular.
 • -Apple’ın Veri ve Gizlilik web sitesinde gelişmiş veri taşınabilirliği: AB’deki kullanıcılar App Store kullanımlarıyla ilgili yeni verileri alıp yetkili bir üçüncü tarafa aktarabilirler.
Apple, alternatif ödeme işlemleri kullanan uygulamalar için para iadesi yapamayacak ve sorun yaşayan veya dolandırıcılığa maruz kalan müşterilere destek olma konusunda daha az yetkiye sahip olacak. Sorun Bildir, Aile İçi Paylaşım ve Satın Alma İzni gibi faydalı App Store özellikleri de bu işlemlerde kullanılamayacak.
Kullanıcıların ödeme bilgilerini daha fazla tarafla paylaşması gerekebileceği için, bu durum kötü niyetli kişilere kullanıcıların hassas finansal bilgilerini çalmasını kolaylaştıracak fırsatlar verebilecek. Ayrıca App Store’da, kullanıcıların satın alma geçmişi ve abonelik yönetimi, yalnızca App Store’un Uygulama İçi Satın Alma sistemiyle gerçekleştirilen işlemleri gösterecek.”

iOS 17.4 ve macOS 14.4 güncellemeleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Corsair’den bükülebilir OLED oyuncu monitörü