reklamı kapat

POPÜLER

Google Chrome 99

Chrome, Firefox ve Edge’in 100. sürümleri ile bazı sitelerde sorunlar çıkabilir

Chrome, Firefox ve Edge internet tarayıcılarının yakında kullanıma sunulacak 100. sürümleri ile bazı sitelerde sorunlar çıkabileceği aktarılıyor.

Google tarafından geliştirilen Chrome, Mozilla tarafından geliştirilen Firefox ve Microsoft tarafından geliştirilen Edge internet tarayıcıları, çok yakında 100. sürümlerine geçiş yapacaklar. Gelen bilgilere göre aynı temeli paylaşan Chrome ve Edge’in 100. sürümleri mart ayı içerisinde kullanıma sunulacak. Firefox’un 100. sürümü ise mayıs ayında kullanımda olacak.

İşte bu sürüm kodları yeni döneme hazır olmayan internet sitelerinde bir sorun oluşturacak. İnternet tarayıcılarının içerisinde bir “user agent” kod dizisi yer alıyor. Bu kod dizisi girilen internet sitesine ya da sunucuya hangi tarayıcının kullanıldığı dahil birçok konuda bilgi veriyor. İnternet siteleri bu bilgileri kullanarak tarayıcıya özel ayarlamalar (Örneğin Chrome) yapıyor, böylece sorunsuz bir deneyim elde ediliyor.

Şu an birçok internet sitesi tarayıcı sürüm kodlarını sadece iki basamaklı olarak algılayabiliyor. Yani 98 ya da 99 gibi sürüm kodlarında sorun bulunmuyor. Ancak kurulan altyapı nedeniyle şu an üç basamaklı “100” rakamını okuyamayan internet siteleri bulunuyor.

Google, Mozilla ve Microsoft, bu konuda uzun zamandır uyarılarını yapıyor ve internet sitelerinin yeni döneme geçmesini istiyor. Ancak internet çok büyük bir mecra ve yeni dönemde mutlaka bazı sorunlar yaşayacak, bazı özellikleri tam olarak çalışmayacak siteler karşımıza çıkacak.

Google, Mozilla ve Microsoft, Chrome, Firefox ve Edge tarayıcılar için “100” kaynaklı sorun çok büyük olursa diye bazı güvenlik önemleri de geliştiriyor. Buna benzer bir durumun 12 yıl önce sürüm kodlarının tek basamaktan iki basamağa çıktığı zaman da yaşandığı hatırlatılıyor. Bu konularda son kullanıcının yapabileceği pek bir şey ise bulunmuyor.

Chrome ve ses getiren 100. sürümü yanında bu da ilginizi çekebilir: OPPO’nun hazırladığı ilginç telefon konsepti