reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Google Chrome

Google Chrome'un yıllar içerisinde LOGO değişimi

Yeni Chrome logosu Windows'ta böyle görünecek

Chrome

Yeni Chrome logosu macOS'ta böyle görünecek

Yeni Chrome logosu ChromeOS'ta böyle görünecek

Yeni logoları getiren Google Chrome 100 indirmeye açıldı

Dünyanın en çok kullanılan tarayıcılarından Google Chrome için gölgenin atıldığı yeni logoları getiren 100. sürüm indirmeye sunuldu.

Advertisement

Google Chrome için logo tasarımı temel yapısını korusa da yıllar içerisinde farklı değişiklikler gördü. Düz tasarım odağında gittikçe sadeleşen logo, bugün itibarıyla 2022 sürümüne geçiş yaptı. 2014’te geçilen son logo ile yeni logo arasındaki en büyük fark, yukarıda da görebileceğiniz üzere yeni logodan gölgelerin atılması oluyor. Firma bunun haricinde renkleri biraz daha koyu hale getirmiş gibi görünüyor. Chrome’un Windows, ChromeOS ve macOS için çıkacak yeni logoları birbirlerinden biraz farklı durumda. Burada sistemlere uyum sağlanması için ufak değişiklikler yapan Google, örneğin macOS tarafında üç boyutlu bir yeni logoya geçiş yapıyor. Bu logoda biraz gölgeden yardım alınıyor.

iOS ve Android tarafında da Google Chrome logosu üzerinden işletim sistemlerinin tasarım dillerine özel ufak değişiklikler yapan Google, ufak ancak kendisi için mantıklı görünen adımlar atıyor. Birçok güvenlik açığını kapatan ve bazı güvenlik yenilikleri getiren Google Chrome 100, bazı sitelerde sorun yaşatabilir.

Bunu daha önce de aktarmıştık. 100 sürüm kodu yeni döneme hazır olmayan internet sitelerinde bir sorun yaratıyor. İnternet tarayıcılarının içerisinde bir “user agent” kod dizisi yer alıyor. Bu kod dizisi girilen internet sitesine ya da sunucuya hangi tarayıcının kullanıldığı dahil birçok konuda bilgi veriyor. İnternet siteleri bu bilgileri kullanarak tarayıcıya özel ayarlamalar (Örneğin Chrome) yapıyor, böylece sorunsuz bir deneyim elde ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şu an birçok internet sitesi tarayıcı sürüm kodlarını sadece iki basamaklı olarak algılayabiliyor. Yani 98 ya da 99 gibi sürüm kodlarında sorun bulunmuyor. Ancak kurulan altyapı nedeniyle şu an üç basamaklı “100” rakamını okuyamayan internet siteleri bulunuyor.

Google, bu konuda uzun zamandır uyarılarını yapıyor ve internet sitelerinin yeni döneme geçmesini istiyor. Ancak internet çok büyük bir mecra ve yeni dönemde mutlaka bazı sorunlar yaşayacak, bazı özellikleri tam olarak çalışmayacak siteler karşımıza çıkacak.

Google Chrome 100 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle