reklamı kapat

POPÜLER

kripto para ethereum

Axie Infinity oyunundan tam 600 milyon dolarlık ethereum çalındı

Kripto para dünyasının son dönemde gördüğü en büyük hırsızlıklardan birisi gündemde yer alıyor. Merkezde Axie Infinity ve ethereum bulunuyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre hacker’lar popüler NFT merkezli oynayarak kazan odaklı kripto oyunu Axie Infinity üzerinden tam 600 milyon dolar değerinde 173.600 ethereum kripto parayı çalmayı başardı. Burada aynı zamanda 25,5 milyon USDC çalındığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. Bu kripto paraları geri getirebilmek adına resmi kurumlar ile ortak çalışmaya başladıklarını belirten oyunun arkasındaki isim Sky Mavis, net olarak tarihindeki en kötü zamanlardan birisini geçiriyor. Aynı zamanda Chainalysis ile beraber çalınan kripto paraların peşine düşen şirket, hepsine ek olarak süreç ile alakalı olarak büyük kripto para borsalarına da haber vermiş durumda.

Ethereum gibi kripto para birimleri tek bir merkeze bağlı olmasa da çalınabiliyor ve bu konuda daha önce de gündeme gelmiş birçok örnek bulunuyor. Bu örnekler arasında yerli örnekler de bulunuyor. Bu açıdan dijital unsurlarda çok daha dikkatli olmak gerekiyor, kişisel paraların tam güvenlik için fiziksel olarak özel cüzdanlarda saklanması gerekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Altyapıda bulunan bir açık üzerinden yapıldığı ve Sky Mavis’in Ronin sistemi temelinde gerçekleştirildiği aktarılan hırsızlık, gerçek anlamda tarihe geçmiş durumda. Firmanın sürecin nasıl gerçekleştiği hakkında yayınladığı ayrıntılı teknik detaylara sahip blog yazısına direkt olarak buradan ulaşabilirsiniz. Çalınan ethereum kripto paraların geri gelip gelmeyeceğini ise zaman gösterecek.

Axie Infinity ve ethereum hırsızlığı yanında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın