reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

bitcoin kripto para Rusya - Ukrayna savaşı

Rusya’ya işgal yaptırımları sonrasında bitcoin ciddi artış gördü

Halen devam eden Rusya’nın Ukrayna işgali ve ardından gelen yaptırımlar sonrasında öne çıkan bitcoin ve fazlası ciddi bir artış yaşıyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında ilk aşamada kripto para birimleri ciddi değer kaybetmişti. Örneğin alanın lideri bitcoin, geçtiğimiz günlerde 24 saat içerisinde yüzde 9, 7 gün içerisinde ise tam yüzde 19 değer kaybı yaşamıştı. Bunun üstüne alanın para birimi 35 bin dolar bandına kadar inmişti. Alanın ikinci en büyük kripto para birimi ethereum da Rusya’nın Ukrayna işgali ile düşüş gördü. 7 günde yüzde 23, 24 saate ise yüzde 12 değer kaybeden ethereum, geçtiğimiz hafta 2.300 dolar bandında geziyordu.

Yaşanan son gelişmeler sonrasında hem Rusya hem de Ukrayna için kripto paralar büyük önem arz etmeye başladı. Rusya’nın SWIFT sisteminde çıkarılması gibi gelişmeler sonrasında bitcoin bugün 43 bin doları geçti. Ethereum ise 2.900 doları geçmiş durumda.

Bu arada alanda dün başka bir konu da gündeme gelmişti. Tahmin edebileceğiniz üzere Ukrayna ciddi bir zorluk içerisinde bulunuyor ve bu zorluklar maddi tarafta da sürüyor. İşte bunun için ülke günlerdir kripto para üzerinde yardım topluyor. Son açıklamaya göre Ukrayna kripto para yardımları üzerinden şimdiye kadar 14 milyon dolardan fazla para toplamış durumda. Yardım etmek isteyenler için kripto para bağış hesaplarını Twitter üzerinden herkese açık olarak paylaşan ülke, 14 milyon doların üstüne 18 binden fazla kişinin katkısıyla ulaşmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yaşanan bu saldırının bir an önce bitirilmesini ve özellikle sivillere zarar gelmemesini temenni ediyoruz. Ülkelerin günümüzde diplomatik yollardan sapmaması gerekiyor. Savaşın kimseye ama kimseye bir faydası olmuyor. Aynı şekilde savaşların hiçbir zaman bir galibi de olmuyor. Taraflar her zaman büyük kayıplar yaşıyor.

Bitcoin değeri yanında bu içerik ilginizi çekebilir: La Casa de Papel: Kore için çıkan tanıtım videosu