reklamı kapat

POPÜLER

Rusya'nın Ukrayna işgali

Rusya’nın Ukrayna işgali siber dünyada da sürüyor

Geçtiğimiz gün çok üzücü şekilde resmi olarak başlayan Rusya’nın Ukrayna işgali siber dünyada da aktif olarak devam ediyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali her yerde görebileceğiniz üzere üzücü ve korkutucu şekilde devam ediyor. Kimsenin istemediği savaş ortamı bizim “içeriksel odak noktamız” olan bazı alanları da ilgilendiriyor. Bunlardan birisi de siber dünyada meydana gelişmeler. Dün hatırlarsınız bu konuda bir içerik hazırlamıştı. Dün Ukrayna merkezli bankalar ve devlet dairelerinin sistemleri siber saldırı altında bulunuyor bilgisi verilmişti. Bu saldırıların özellikle DDoS merkezli olduğu aktarılmıştı.

Aynı zamanda Ukrayna merkezli kurumlar “wiper” isimli bir malware aracılığıyla da hedef alınıyordu. Ukrayna’daki çok sayıda sisteme yüklendiği açıklanan ve bunlar arasında resmî kurumların bilgisayarları da yer alan “wiper”, ESET şirketinin açıklamasına göre giriş yaptığı sistemlerdeki verileri bozuyor ve onları kullanılmaz hale getiriyor.

Süreç bugün iki taraflı olarak da devam ediyor. Hem Rusya hem de Ukrayna devlet sistemleri farklı saldırganlar tarafından kullanılmaz hale getiriliyor. Burada en çok darbe Ukrayna tarafına vuruluyor, hatta ülke bu konuda uzmanlardan yardım istiyor. Gelen son bilgilere göre dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous da Rusya’ya siber saldırılarda bulunuyor.

Bu arada savaştan ilginç başka bilgiler de geliyor. Örneğin Ukrayna ordusu vatandaşlardan işgalde yardımcı olmak adına sahibi oldukları drone’lar ile istihbarat sağlamasını istiyor. Ülkenin şu an her şeye ihtiyacı bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir kez daha belirtmek istiyoruz. Yaşanan bu savaşın bir an önce bitirilmesini ve özellikle sivillere zarar gelmemesini temenni ediyoruz. Ülkelerin günümüzde diplomatik yollardan sapmaması gerekiyor. Savaşın kimseye ama kimseye bir faydası olmuyor. Aynı şekilde savaşların hiçbir zaman bir galibi de olmuyor. Taraflar her zaman büyük kayıplar yaşıyor.

Rusya’nın Ukrayna işgali çok üzerken, bu içerik ilginizi çekebilir: La Casa de Papel: Kore için çıkan tanıtım videosu