reklamı kapat

POPÜLER

Rusya - Ukrayna savaşı

Rusya – Ukrayna savaşı siber dünyada da devam ediyor

Bugün çok üzücü şekilde resmi olarak başlayan Rusya – Ukrayna savaşı siber dünyada da devam ediyor. Bu konuda da adımlar atılıyor.

Advertisement

Rusya – Ukrayna savaşı şu an halen üzücü ve korkutucu şekilde devam ediyor ve bu konuda daha önce de aktardığımız üzere hiç güzel haberler gelmiyor. Kimsenin istemediği savaş ortamı bizim “içeriksel odak noktamız” olan bazı alanları da ilgilendiriyor. Bunlardan birisi de siber dünyada meydana gelişmeler. Örneğin ortaya çıktığı kadarıyla Ukrayna merkezli bankalar ve devlet dairelerinin sistemleri siber saldırı altında bulunuyor. Bu saldırıların özellikle DDoS merkezli olduğu söyleniyor. DDoS saldırıları sistemleri “zombi” ağları üzerinden kullanılmaz hale getiriyor.

Ancak olayın bir tarafı daha bulunuyor. Kaynaklara göre Ukrayna merkezli kurumlar “wiper” isimli bir malware aracılığıyla da hedef alınıyor. Ukrayna’daki çok sayıda sisteme yüklendiği açıklanan ve bunlar arasında resmî kurumların bilgisayarları da yer alan “wiper”, ESET şirketinin açıklamasına göre giriş yaptığı sistemlerdeki verileri bozuyor ve onları kullanılmaz hale getiriyor.

Bu arada süreçte Twitter merkezli bir gelişme de oldu. Twitter’da Rusya’nın askeri hareketleri hakkında bilgi veren hesapları önce banladı, daha sonra hatasını anlayarak bu hesapları geriye açtı. Firma bunun için özür diledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir kez daha belirtmek istiyoruz. Yaşanan bu savaşın bir an önce bitirilmesini ve özellikle sivillere zarar gelmemesini temenni ediyoruz. Ülkelerin günümüzde diplomatik yollardan sapmaması gerekiyor. Savaşın kimseye ama kimseye bir faydası olmuyor. Aynı şekilde savaşların hiçbir zaman bir galibi de olmuyor. Taraflar her zaman büyük kayıplar yaşıyor.

Rusya – Ukrayna savaşı üzerken, bu içerik ilginizi çekebilir: La Casa de Papel: Kore için çıkan tanıtım videosu